Asset 3

Transfer licencji Xbox Live Arcade na nową konsolę

Andrzej Kała / 26.10.2010
komentarze: 0

Jakiś czas temu dopadła mnie niestety klątwa Red Ring of Death i moja konsola chcąc nie chcąc musiała udać się na naprawy do serwisu Microsoft. Jak się jednak okazało, konsola która wróciła do mnie była zupełnie innym modelem niż ten, który wysłałem. Na szczęście jednak samo podpięcie dysku twardego pozwoliło mi się uspokoić, gdyż zarówno wszystkie osiągnięcią, save’y jak i w zasadzie cały profil, bezproblemowo działały na nowej konsoli.

Co ciekawe, początkowo działały także bezproblemowo gry zakupione na Xbox Live Arcade. Problem jednak pojawil się wczoraj, gdy postanowiłem w końcu się zreflektować i przejść od deski Streets of Rage 2, które zakupiłem już dawno temu i prawde powiedziawszy zupełnie nie wiem dlaczego porzuciłem. Niestety okazało się, że dopadł mnie problem licencji, który zapewne zauważyłbym wcześniej, gdyby nie fakt, że do tej pory grałem jedynie w gry zakupione po wymianie konsoli.

Okazało się bowiem, że gra identyfikuje się jako pełna wersja, a dodatkowo w Marketplace mam zaznaczone, że zakupiona została pełna wersja, a mimo to po uruchomieniu jej dostawałem informacje o konieczności wykupienia pełnej wersji. Zanim jednak wysłałem e-mail’a do pomocy technicznej Microsoft (pewnie na odpowiedź czekałbym miesiąc), postanowiłem użyć Google’a w celu zaczerpnięcia dodatkowych informacji. Okazało się, że rozwiązanie problemu jest banalne i w zasadzie zajmuje ledwie parę minut.

Transfer licencji

Tak nazywa się fachowo proces, który musimy przejść aby móc znów cieszyć się zakupionymi produktami. Składa się on z dwóch i jest bajecznie prosty. Na początek logujemy się na stronie http://www.xbox.com, a następnie przechodzimy na stronę odpowiedzialną za transfer licencji: http://www.xbox.com/en-US/support/systemuse/xbox360/licensemigration. Wybieramy tam opcję „Start the license transfer process now” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Sprowadza się to do wybrania konsoli na którą ma być dokonany transfer (czyli tej nowej) i … czekaniu na dokonanie transferu. Jedyne co, to konsola musi być włączona, a w drugim etapie będziemy proszeni o zalogowanie się do usługi Xbox Live z konsoli.

Tak, właśnie tak wygląda ten proces. Nic dodatkowego nie musimy robić i już wszystkie licencje znajdują się na naszej konsoli. Sam byłem zaskoczony jak prosty jest to proces. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że transfer taki można wykonać jedynie raz na 12 miesięcy (a przynajmniej taka jest informacja na stronie).

Muszę przyznać, że po raz kolejny Microsoft zaskakuje świetnym rozwiązaniem banalnego problemu, który nie powstaje z naszej winy i nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku z naszej strony do naprawienia. A tak zupełnie na marginesie – jeśli lubicie dwuwymiarowe chodzone klepanki, które były tak bardzo popularne kiedyś na automatach, to polecam zakup Streets of Rage 2. To taki starszy brat Final Fight, może nieco uboższy graficznie i dźwiękowo, a mimo to bardzo bardzo grywalny. No i koszt 400MS Points to po prostu „promocja”.