Asset 3

Quo Vadis Battlefield?

Andrzej Kała / 8.11.2010
komentarze: 0

Mimo, że nie miałem jakoś specjalnie kontaktu z odsłonami serii, które pojawiły się przed Battlefield: Bad Company (no, może poza pierwszym chyba Battlefield: Vietnam), zakochałem się w tej serii. Obie części „Battlefield: Bad Company” w trybie multiplayer to po prostu kwintesencja świetnej rozgrywki, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Ogromne mapy, pełne różnego rodzaju pojazdów, kilka klas postaci do wyboru, możliwość wyboru wyposażenia – to wszystko razem z ulepszonym w drugiej części silnikiem Frostbite, pozwalającym na zrównanie otoczenia z ziemią, czyni z tych gier pozycją obowiązkową dla każdego fana strzelanek FPP.

Obecnie jednak seria zaczyna rozwijać się w bardzo ciekawym kierunku i można powiedzieć, że EA zamierza upchnąć Battlefield chyba w każdy zakątek rynku i celować w przynajmniej kilka rodzajów graczy.

Battlefield Bad Company 2: Vietnam

Vietnam to kolejny DLC do genialnego multiplayera BF: Bad Company 2, ale tym razem jest szansa, że to DLC będzie miało sens. Jak powszechnie wiadomo, do tej pory DLC które otrzymali gracze, nazywane „nowe mapy” to tak naprawdę cały czasy były te same mapy tylko dostępne w pozostałych trybach rozgrywki. Wiało nudą i wtórnością, a gra mimo że bardzo miodna, zaczynała się po prostu nudzić. Niby kołem ratunkowym miał być tryb „Onslaught”, ale koszmarna ilość bugów w dniu premiery skutecznie zniechęciła wiele osób, a jak się później okazało – pomimo poprawienia tych błędów niewiele się poprawiło.

Tym razem jednak wydaje się, że EA wyciągnęło wnioski z dotychczasowych… powiedzmy to głośno – porażek i zamierzają zbudować dodatek od podstaw, celując w fanów serii. Do naszej dyspozycji mamy dostać zarówno cztery zupełnie nowe mapy, jak i zestaw broni, gadżetów oraz pojazdów charakterystycznych dla czasów działań w Vietnamie. Wisienką na torcie będą nowe osiągnięcia (bądź trofea na PS3) oraz odznaczenia i medale.

Ambicję EA świetnie prezentuje poniższy trailer. Czekam z niecierpliwością!

Battlefield 4 Free

To drugi projekt EA, który jest niemałym dla mnie zaskoczeniem. W zamierzeniu twórców ma to być połączenie Battlefield 2, Battlefield Bad Company 2 oraz Battlefield: Heroes. Może wyadawać się to nieco karkołomnym zadaniem, ale w praktyce zapowiada się kawał dobrej strzelanki i to za darmo!

W jaki sposób chcą twórcy połączyć te trzy bardzo różniące się od siebie gry? Battlefield 2 ewidentnie będzie napędzał tę grę, a wręcz można powiedzieć, że jest to Battlefield 2, ale jednak z odświeżoną oprawą graficzną i nieco zmienionymi mapami. Z Bad Company 2 natomiast zaciągnięto klasy żołnierzy oraz bronie, a Battlefield: Heroes podarowało nowej grze swój system rozwoju postaci – zdobywania punktów doświadczenia itp.

Wygląda na to, że może z tego pojawić się bardzo ciekawa gra sieciowa, w którą będziemy mogli sobie pograć za darmo i mieć mnóstwo przyjemności. Za dodatkowymi opłatami zapewne będą kryły się dodatkowe bronie, skórki dla postaci czy inne drobne przyjemności. Świetny pomysł, który w zasadzie jest murowanym hitem, chyba że panowie z EA coś po drodze bardzo nakombinują. Oby nie!

A na koniec – teaser oraz krótki gameplay wraz z wywiadem z jednym z twórców. Enjoy!