Asset 3

Cut the rope

Andrzej Kała / 15.11.2010
komentarze: 0

iPhone to platforma, której gry mają przede wszystkim być umilaczami czasu spędzonego w drodze do pracy, do szkoły, długiej podróży pociągiem czy samolotem. Nie muszą być wcale skomplikowane i rozbudowany aby wciągnąć na godziny i sprawić, że czas płynie szybciej. Obecnie jest jednak tendencja do tworzenia coraz bardziej zaawansowanych tytułów (z czego bardzo się cieszę), aczkolwiek od czasu do czasu pojawia się perełka w AppStore, która swoją prostotą i przystępnością staje się obowiązkową pozycją na liście każdego gracza. Właśnie taką grą jest „Cut the rope”.

Nakarm stwora

Nasze zadanie jest równie proste w założeniu jak zadanie stawiane przed nami w opisywanej niedawno przeze mnie grze „Angry Birds” – musimy nakarmić naszego małego potworka cukierkiem, przy okazji zbierając rozmieszczone na planszy trzy gwiazdki. Koncepcja jest prosta jak budowa cepa, jednak przełożenie tego na świat gry w postaci łamigłówek jest po prostu rewelacyjne.

Początkowo musimy jedynie przeciąć sznurki trzymające cukierek w odpowiedniej kolejności i już nasz mały potworek ma pełny brzuch. Z czasem jednak dochodzą kolejne elementy – bańki powietrza unoszące cukierek do góry, sznurki chwytające spadający cukierek, czy też liny „wyposażone” w żarłoczne pająki mające jeden cel – zjeść nasze słodkości. Im dalej – tym ciekawiej. Do naszej dyspozycji oddane zostaje 100 poziomów o narastającym stopniu skomplikowania, więc zabawa nie skończy się szybko.

Jak wspomniałem wcześniej, każdy poziom zawiera trzy gwiazdki, które możemy zebrać podczas „dostarczania” cukierka naszemu potworkowi. Nie jest to jednak obowiązkowe, ale stanowi bardzo fajną motywację do powtórzenia poziomów, w których nie udało nam się zebrać wszystkich trzech.

Bardzo dobrze przemyślane jest także podnoszenie poziomu trudności – nie rośnie on zbyt wolno, więc nie ma takiego momentu, że plansze robią się zbyt banalne i zaczynają nudzić, ale jednocześnie nie rośnie zbyt szybko, więc integralność obudowy naszego telefonu nie jest zagrożona mniej lub bardziej przypadkowym kontaktem z podłożem.

Omnomnomnom

„Cut the rope” jest bez wątpienia grą, którą każdy posiadacz iPhone’a powinien zakupić. Wyceniona na obecną chwilę na 0,79€ zdecydowania jest warta każdego eurocenta. Dla tych, którzy jednak się nieco wahają – jest wersja „Lite”. „Cut the rope” to pozycja obowiązkowa, którą można wymienić jednym them obok „Angry Birds” i „Flight Control”.