Asset 3

Catherine – horror twórców Persony

Andrzej Kała / 24.11.2010
komentarze: 0

„Catherine” to gra, która przewinęła się przez listę newsów w moim czytniku RSS kilka razy, jednak przed wypuszczeniem drugiego trailera jakoś średnio mnie interesowała. Teraz jednak postanowiłem zgłębić ten temat i pluję sobie w brodę, że nie zainteresowałem się tematem wcześniej

„Catherine” jest pierwszym tytułem na konsole nowej generacji studia Atlus, znanego głównie z serii „Persona” będącej jednym z czołowych reprezentantów gatunku jRPG. Szkoda, że nie ukazała się żadna z tych odsłon na Xbox360 gdyż nie miałem okazji zapoznać się żadną częścią serii bliżej (jedynie recenzje/opisy/trailery).

Wracając jednak do „Catherine” – ma to być typowy jRPG, który klimatem jednak będzie ocierał się o pogranicze erotyki i horroru. Nasz bohater – Vincent, 32-letni pracownik, który nie ma specjalnych ambicji zawodowych czy miłosnych, przypadkiem poznaje w barze dziewczynę o imieniu Catherine. Wydaje się ona być wręcz dla niego stworzona – jest ucieleśnieniem jego ideału. Jednak od momentu poznania dziewczyny Vincent zaczyna mieć koszmary, wypełnione niekończącymi się schodami i gadającymi owcami. Jak się szybko dowiaduje od jednej z nich – musi wspinać się cały czas w górę po schodach aby nie umrzeć. W tym samym czasie ludzie zaczynają umierać w snach. Cel pobytu Vincenta w tych koszmarach nie jest póki co jasny, wiadomo jednak że będzie je odwiedzał wielokrotnie. Gra dodatkowo jest przesiąknięta erotyką, jednak nie pornografią. Sceny z postaciami w negliżu są dosyć sugestywne, ale wygląda na to, że nie będziemy mieli do czynienia z pełną „wizualizacją”.

Bardzo przypadła mi do gustu grafika, która wygląda w zasadzie jak anime, co świetnie pasuje do całości. Wygląda na to, że gra będzie również posiadała w pełni „mówione” dialogi.

Nad Catherine pracują główne postacie zespołu odpowiedzialnego za „Personę” – Katsura Hashino jako producent, Shigenori Soejima jako projektant postaci oraz Shouji Meguro odpowiedzialny za oprawę dźwiękową. Według ich zapewnień, „Catherine” będzie posiadała więcej odwołań do tematyki „dla dorosłych” niż ich dotychczasowe produkcje.

Studio wybrało „Catherine” jako pierwszy jRPG na nowej generacji konsole, aby przy okazji robienia tego kroku spróbować czegoś nowego – stąd odsunięcie kolejnej części „Persony” na dalszy plan. Wygląda na to, że jeśli gra faktycznie okaże się strzałem w dziesiątkę, zostaniemy obdarowani kolejną odsłoną kultowej serii „Persona” w HD już niebawem.

Wydanie „Catherine” planowane jest na 17/02/2011 w Japonii i niestety do tej pory nie ma żadnych informacji na temat wypuszczenia tej gry poza granicami tego kraju. Ja jednak mam nadzieję, że Atlus szybko naprawi to „potknięcie” i będziemy mieli możliowść obcować z tym tytułem – zapowiada się mroczna, klimatyczna historia z fantastyczną oprawą.

Dla osłody – poniżej dwa trailery jakie wyszły:

Pierwszy:

Drugi: