Asset 3

The Spire

Andrzej Kała / 4.12.2010
komentarze: 0

Dzisiaj przypadkiem trafiłem na trailer bardzo ciekawie zapowiadającego się projektu Raw Games – „The Spire”. Zainteresował mnie gdyż jest to produkcja niezależna tworzona w oparciu o Unreal Engine 3. Podążyłem nieco dalej tropem aż na stronę producenta i muszę przyznać, że szykuje się niezależna gra grubego kalibru.

Trochę na temat świata i historii

Przetrwanie gatunku ludzkiego stoi pod znakiem zapytania. Planeta jest przeludniona, wszystkie paliwa i zapasy materiałów są na wyczerpaniu. Zostaje powołany ogólnoświatowy rząd, który ma zaprowadzić porządek i uratować rasę ludzką przed wyginięciem. W tle rozwija się natomiast ogólnoświatowy spisek zagrażający planecie. Wcielamy się w postać Davida Mahera, który budzi się wewnątrz podziemnej stacji badawczej ukrytej głęboko pod śniegami Arktyki. Nasz bohater nie pamięta dosłownie nic – kim jest, jak się tu znalazł i dlaczego. Z czasem jednak okazuje się, że nasza przyszłość jest mocno powiązana ze wspomnianym wcześniej ogólnoświatowym spiskiem zagrażającym ludzkości.

„The Spire” to gra FPP, będąca połączeniem tajemniczej przygodówki z elementami survival horroru. Akcja ma rozgrywać się we wspomnianym wcześniej centrum badawczym. Mroczny klimat sci-fi to mocna strona tej produkcji. Autorzy obiecują nam dużo zagadek wymagających od nas sprytnej manipulacji otoczeniem (co już zalatuje nieco portalowymi klimatami), ale również świeże podejście do tematu sterowania i systemu walki.

Co czyni „The Spire” grą wartą uwagi?

Zagadki wymagać mają manipulacji otoczeniem

Przede wszystkim całość rozgrywki będzie obracać się wokół „narzędzia”. Jest to dziwne urządzenie, wszczepione w rękę naszego bohatera. Początkowo nie wiemy do końca czym ono naprawdę jest, jego użycie jednak pozwala na otrzymanie ciekawych rezultatów:

  • możemy gwałtownie manipulować obiektami na odległość w celach destrukcyjnych
  • możemy również bardzo precyzyjnie, co przyda się przy rozwiązywaniu różnego rodzaju zagadek
  • z czasem będziemy otrzymywali kolejne ulepszenia tego narzędzia
  • może zostać ono wykorzystane w trakcie walki

System walki ma w łatwy sposób komponować zwykłe ciosy/kopnięcia z manipulacją otoczenia, a całość ograniczona w zasadzie jedynie naszą wyobraźnią i przedmiotami znajdującymi się w danym momencie pod ręką. Dodatkowo mechanika oparta na gestach będzie pozwalała nam tworzyć nowe urządzenia/bronie, naprawiać je, bądź wchodzić w interakcję z otoczeniem.

Całość zapowiada się ciekawie i choć sam system gestów przypomina nieco gravity gun z Portal, to jednak wydaje się mieć nieco szersze zastosowanie. Zobaczymy czy twórcy będą w stanie wykorzystać potencjał tkwiący w tym tytule. Na koniec trailer, który zawiera również trochę rozgrywki. Mam tą grę na celowniku i zamierzam śledzić postępy twórców.