Asset 3

Nowa konsola od Nintendo stanie się ciałem już na E3!

Andrzej Kała / 26.04.2011
komentarze: 0

Temat następcy Nintendo Wii póki co pomijałem, bo spekulacje każdy lubi, podobnie jak robienie sensacji bez powodu. Kiedy jednak Nintendo samo potwierdza premierę nowej konsoli już na targach E3 i to w postaci grywalnego produktu, który każdy będzie mógł dotknąć, nie sposób dłużej ignorować ten temat.

Kontrolery

Na początek krótka specyfikacja nowych padów, które delikatnie mówiąc są nietypowe.

  • Ekran dotykowy o przekątnej 6.2″
  • 8 przycisków
  • Nie będzie on wymagany dla wszystkich gier, nie ma też być zastępstwem dla Wiimote
  • Wii 2 być może będzie miało możliwość używania kontrolerów z Wii
  • Dwóch graczy będzie mogło w tym czasie używać dwóch typów kontrolerow
  • System będzie przesyłał dane na wyświetlacz kontrolera
  • Kamera wbudowana w kontroler będzie mogła robić zdjęcia w trakcie gry

Specyfikacja nowej konsoli

A jak zapowiada się nowa konsola? Przede wszystkim konsola będzie oparta o zmodyfikowaną nieco architekturę procesora graficznego AMD R700. Wcześniejsze informacje dotyczyły użycia technologii Fusion również ze stajni AMD, co jeśli okaże się oczywiście prawdą, oznaczać może że konsola Nintendo może wydajnościowo przeskoczyć PS3 oparte o procesor NVIDII.

Oczywiście nowa konsola będzie wspierała takie bajery jak HD (w tym pełne 1080p) czy 3D. „Project Cafe” (pod taką nazwą obecnie znane jest „Wii2”) ma tego dokonać przy użyciu trójrdzeniowego procesora IBM PowerPC, podobnego do użytego w konsoli Xbox360, ale znacznie wydajniejszego.

Produkcja samej konsoli odbywa się na Tajwanie w fabrykach FoxConn, który produkuje podzespoły również dla takich firm Apple, czy Hewlett-Packard. Szacowana cena końcowa konsoli to okolice $350-$400, co by dawało okolice 1500zł. Nie wygląda to na specjalnie niską cenę, ale w zasadzie zbliżoną do cen Xboxa360 i PS3 w momencie ich premier.

Jest się czym podniecać?

To dobre pytanie. Nintendo niegdyś królowało na rynku rozrywki elektronicznej, ale obecnie pozostało nieco w cieniu. Owszem, Wii było ogromnym sukcesem, ale na obecną chwilę myślę, że w 60% przypadków konsola ta służy jako zbieracz kurzu. Czy zatem Nintendo przy pomocy nowej konsoli ma szanse wrócić na szczyt, albo chociaż urwać kawałek tortu obecnie podzielonego między Sony i Microsoft?

Wii było skierowane do młodych graczy i rodzin, a nowatorski sposób sterowania miał ruszyć graczy z kanap i zachęcić do wysiłku fizycznego. Kompletnie jednak nie trafiło jeśli chodzi o tzw. „hardocore gamers”, głównie ze względu na brak tytułów (może poza serią Metroid).

Pozostaje jednak jeszcze jedna kwestia – czy Nintendo chce w ogóle urwać cokolwiek z tortu? Może w zamyśle chce dzięki nowej konsoli zintegrować użytkowników Wii i 3DS? Kontrolery z wyświetlaczami nieco przypominają mi przenośną konsolę Nintendo, więc może coś w tym jest.

Już na E3 każdy będzie mógł przekonać się jaka jest nowa konsola Nintendo, gdyż jak potwierdził jeden z przedstawicieli Nintendo – na targach będzie dostępna w pełni funkcjonalna konsola dla każdego zainteresowanego. Pozostaje więc czekać, bo rok 2012 zapowiada się bardzo ciekawie.