Asset 3

id Tech 4 będzie udostępniony jako Open Source

Andrzej Kała / 6.08.2011
komentarze: 0

John Carmack zapowiedział podczas Quake Con, że silnik napędzający „Doom 3” – id Tech 4 zostanie wypuszczony za darmo w ramach licencji Open Source. W ten sposób kontynuowana będzie tradycja id Software, które w momencie premiery pierwszej gry na nowej wersji silnika wypuszcza poprzedni za darmo dla wszystkich do dowolnego użytku.

Już niedługo premiera „RAGE„, pierwszego tytułu opartego o nową wersję silnika – id Tech 5. Chwilę poszperałem i znalazłem bardzo ciekawy tytuł wykonany w oparciu o jeszcze wcześniejszą wersję silnika – id Tech 3.

„Urban Terror” to produkcja niezależnego studia Frozen Sand, która jest bardzo zbliżona do znanego wszystkim „CounterStrike’a„. Dwa zespoły, choć tutaj wszystko rozbija się o tryb capture the flag, ale również mamy w miarę realistyczne bronie, choć fizyka jest rodem przeniesiona z Quake’a 3, więc abstrakcyjne skoki nie powinny szokować. Oczywiście oprawa obecnie nie powala i jest raczej średnia, ale silnik też do nowych nie należy. Sama rozgrywka za to wygląda całkiem ciekawie.

Urban Terror” dostępne jest całkowicie za darmo, zarówno na PC (Windows i Linux) jak i Mac. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

Moim zdaniem udostępnianie kodu w ten sposób to świetna inicjatywa, dzięki której wiele małych grup zapalonych programistów może eksperymentować i rozwijać się. A czy Wy śledzicie jakieś projekty, o których nie jest zbyt głośno, a warto byłoby zwrócić na nie uwagę?

Jako ciekawostkę możecie potraktować fakt, że na wspomnianym silniku id Tech 4 oparty został wydany niedawno „Brink”, oraz planowany na przyszły rok „PREY 2„.