Asset 3

Steve Jobs rezygnuje z funkcji CEO Apple

Andrzej Kała / 25.08.2011
komentarze: 0

Nie jest to może wydarzenie bezpośrednio związane z tematyką gier jako taką, niemniej jednak jest to ważne wydarzenie nie tylko dla fanów marki Apple. Steve Jobs złożył dzisiaj bardzo krótki, ale zarazem rzeczowy list rezygnacyjny.

Najprawdopodobniej przyczyną takiej decyzji jest pogarszający się stan zdrowia Steve’a, ale choć nie będzie on już CEO Apple, to nadal chce pozostać w radzie nadzorczej. Na swojego następce zaproponował Tima Cooka, co wszyscy członkowie rady nazdorczej zaakceptowali jednogłośnie.

Kłopoty ze zdrowiem nie są zaskoczeniem, choć po cichu miałem nadzieję że Steve pokona te przeszkody. Poniżej znajdziecie pełną treść listu rezygnacyjnego.

To the Apple Board of Directors and the Apple Community:

I have always said if there ever came a day when I could no longer meet my duties and expectations as Apple’s CEO, I would be the first to let you know. Unfortunately, that day has come.

I hereby resign as CEO of Apple. I would like to serve, if the Board sees fit, as Chairman of the Board, director and Apple employee.

As far as my successor goes, I strongly recommend that we execute our succession plan and name Tim Cook as CEO of Apple.

I believe Apple’s brightest and most innovative days are ahead of it. And I look forward to watching and contributing to its success in a new role.

I have made some of the best friends of my life at Apple, and I thank you all for the many years of being able to work alongside you.

Steve

Dzięki Steve!