Asset 3

Bayonetta 2 – lekkie faux pas twórców i wściekłość fanów

Andrzej Kała / 14.09.2012
komentarze: 0

Jak zapowiedziało studio Platinum Games, ich najnowsza produkcja – Bayonetta 2 ma ukazać się jedynie na Nintendo WiiU. Nie będzie zaskoczenia, jeśli napiszę że fani nie są specjalnie zachwyceni tym pomysłem. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że Bayonetta ukazała się na PS3 i Xbox360.

Szybko na twitterze zaczął rozprzestrzeniać się ostry hejt który trafił zarówno do @platinumgames jak i producenta obu części gry – Hidekiego Kamiyi (@PG_Kamiya). Z jednej strony rozumiem ostre niezadowolenie graczy, w końcu tym posunięciem Platinum Games zmusza ich poniekąd do zakupu konsoli, bądź (co jest raczej pewniejsze) pożegnania się z serią Bayonetta. Z drugiej strony jednak, niektórzy posunęli się do ekstremów grożąc nawet Kamiyi śmiercią, a to nie jest ani przyjemne, ani rozsądne.

Tatsuya Minami z Platinum Games próbował nieco uratować sytuację, ale czy jego wypowiedź załagodzi sytuację? Wątpię.

Jako twórcy gier jesteśmy niezmiernie podekscytowani, że możemy przedstawić naszym fanom nowy tytuł. Jednakże mamy świadomość, że ta zapowiedź może być dla wielu z Was szokująca.

Podobnie jak z Bayonettą, również Bayonetta 2 jest produkcją w całości tworzoną przez studio Platinum Games i jest pełnoprawną kontynuacją pierwszej części. Bayonetta to jeden z naszych najbardziej ukochanych tytułów, który odegrał sporą rolę w stabilizacji marki Platinum Games na rynku. Gra posiada fanów na całym świecie i nie wyobrażamy sobie abyśmy mogli kiedykolwiek wykluczyć ich z brania udziału w rozwoju studia.

Niestety nie zmienia to faktu, że obecnie rynek konsol jest kiepski i ugruntowanie pozycji nowej marki wymaga sporej ilości chęci, determinacji i miłości. Bayonetta jest marką, którą chcemy umonić i chcemy dotrzeć z nią do coraz szerszego grona graczy. Skonsultowaliśmy z SEGĄ, wydawcą poprzedniej odsłony, jakie są możliwości zrealizowania tego celu. Odpowiedzią była umowa partnerska z Nintendo.

Wraz z nową konsolą, Nintendo jako firma, będzie wyznaczało teraz nowe trendy w branży gier, podobnie zresztą jak to było w przeszłości. Mamy nadzieję, że u boku Nintendo marka Bayonetta będzie rosła i dzięki temu jeszcze większa ilość graczy będzie miała szansę poznać naszą ukochaną wiedźmę. Jako developerzy ciężko pracujemy aby to marzenie stało się rzeczywistością.

Powyższa wypowiedź oznacza tylko jedno – Bayonetta 2 nie ukaże się na innych platformach. Czy to dobrze? Ciężko na obecną chwilę powiedzieć, ale wydaje mi się że studio i tak wkalkulowało taką reakcję fanów w ryzyko związane z podpisaniem umowy partnerskiej z Nintendo. Poza tym, jeśli jakiś fan Bayonetty zdecyduje się na zakup Nintendo WiiU, to napewno sięgnie po Bayonettę 2, bo niby dlaczego nie?

Nintendo WiiU ma szansę sprzedać się świetnie i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, szczególnie w krajach azjatyckich. Nie oszukujmy się – Bayonetta właśnie takie ma korzenie i z myślą o tamtym rynku została stworzona.

Na koniec dnia Platinum Games pozostaje studiem developerskim, które musi na siebie zarobić i jeśli taka umowa jest w stanie im zapewnić przetrwanie, nie ma się co dziwić że taka decyzja została podjęta.