Asset 3

Xbox720 – wyciekła specyfikacja sprzętu?

Andrzej Kała / 22.01.2013
komentarze: 0

Xbox

Nowa konsola Microsoftu, na którą potocznie mówimy Xbox 720, a która podobno ma obecnie nazwę kodową Durango wydaje się być tuż za rogiem. Serwis VG Leaks opublikował kilka ciekawych informacji na temat konfiguracji sprzętowej nowej konsoli.

Nadal cieżko powiedzieć, czy poniższe informacje pokryją się z prawdą, ale to na obecną chwilę najdokładniejsze specyfikacje sprzętu jakie się ukazały, więc może coś jest na rzeczy. Przejdźmy jednak do konkretów.

Xbxo 720 Durango

Procesor

Sercem konsoli będzie ośmiordzeniowy procesor 1.6GHz w architekturze x64. Każdy z rdzeni będzie posiadał własne 32KB L1 cache na instrukcje oraz 32KB L1 data cache. Dodatkowo każdy z dwóch modułów zawierających po cztery rdzenie będzie posiadał 2MB L2 cache co w rezultacie da 4MB L2 cache. Każdy z rdzeni posiada zupełnie niezależny wątek sprzętowy, dzięki czemu nie ma mowy o dzieleniu się zasobami.

Pamięć

Konsola będzie wyposażona w 8GB Pamięci RAM (DDR3) i 32MB pamięci SRAM. Z punktu widzenia procesora odpowiedzialnego za grafikę, przepustowości pamięci ssytemowej i ESRAM będą symetryczne, co daje nam maks. przepustowość na poziomie 170GB/sek!

Grafika

Przygotowany zostanie specjalnie dla tej konsoli procesor graficzny taktowany na 800 MHz, wspierający dobrodziejstwa technologii Direct 3D 11.1. Z ciekawostek: 12 rdzeni shaderów, łącznie udostępniających 768 wątków. Szczytowe możliwości tego układu pozwalają na wykonanie 1.2 tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę!

Napędy

Tutaj zaskoczenia nie ma – wbudowany dysk twardy oraz napęd Blu-Ray sześciokrotnej prędkości. Specjalnych możliwości manewru tutaj nie było, mam jednak nadzieję że wymiana dysku twardego zostanie ułatwiona.

Więcej informacji is szczegółów znajdziecie na stronie VG Leaks.

To jak z tym skokiem?

Porównując powyższą konfigurację z Xbox360 skok wydaje się być naprawdę spory. Jeśli ta konfiguracja się potwierdzi to bardzo możliwe, że nowa generacja konsol zagrzeje miejsce na rynku jeszcze dłużej niż obecna. Dla porównania – konsola Xbox360 wyposażona jest w trójrdzeniowy procesor 3.2GHz PowerPC Xenon, 512 MB RAM, a układ graficzny śmiga z prędkością 500MHz.

To wszystko jednak nadal są tylko spekulacje, których Microsoft nie potwierdził. Nie odchodźcie jednak daleko, bo serwis VG Leaks obiecał również publikację konfiguracji sprzetowej nowej konsoli Playstation skrywającej się pod nazwą kodową Orbis.