Asset 3

Axel & Pixel – recenzja

Andrzej Kała / 27.01.2013
komentarze: 0

Axel & Pixel

Na początku tego miesiąca 2K Games zorganizowało całkiem sporą wyprzedaż swoich tytułów i z tej okazji postanowiłem przygarnąć Axel & Pixel – klasyczną przygodówkę pint & click, której cena spadła do 200 MSPoints. Pora zatem odpowiedzieć na pytanie czy warto zainteresować się tym tytułem.

Malarz i jego pies

Axel jest malarzem, który mieszka sobie w przytulnym wiejskim domku wraz ze swoim wiernym przyjacielem – psem Pixelem. Pewien zły szczur porywa ich jednak do dziwnego świata snów i teraz nasi bohaterowie muszą go dogonić aby się wydostać z tego świata. Przyznaję, że warstwa fabularna nie jest specjalnie rozwinięta, ale gra nadrabia ten mankament innymi elementami.

Axel & Pixel

Przed nami 24 rozdziały gry, z których każdy rozgrywa się na jednym ekranie. Na każdym z nich naszym zadaniem będzie przedostanie się z lewej krawędzi ekranu na prawą. Na naszej drodze znajdują się jednak różne przeszkody których ominięcie będzie wymagało odrobiny kombinowania. Nie musimy się jednak obawiać o to, że utkniemy w którymkolwiek momencie – gra posiada wbudowany system podpowiedzi.

Oprócz poszukiwania przedmiotów i elementów otoczenia, które będziemy mogli wykorzystać natrafimy także na łamigłówki oraz Quick Time Events – jednak sekwencje przycisków nigdy nie są ani zbyt długie ani specjalnie skomplikowane.

Dodatkowo na niektórych poziomach będziemy mogli zebrać ukryte tubki z farbą dla Axela oraz kości do przegryzienia dla Pixela. Niektóre lokacje dodatkowo umożliwiają naszemu bohaterowie naszkicowanie elementu otoczenia, który będzie użyty do uzupełnienia malarskiego arcydzieła.

Minigry

Axel & Pixel

W Axel & Pixel natrafimy także na trzy minigry – w pierwszej z nich naszym zadaniem będzie manewrowanie balonem w jaskini, druga jest w zasadzie kopią Trials HD, natomiast w ostatniej przy pomocy wiatrczka będziemy przepychać łódkę między brzegami rzeki i przeszkodami.

O ile ukończenie którejkolwiek z nich nie powinno stanowić większego problemu, to stanowią świetnie dobrane odskocznie. Każda z nich jest również dostępna z poziomu głównego menu, więc jeśli będziecie mieli ochotę polatać nieco dłużej balonem, albo zmierzyć się z torami przeszkód dla samochodziku terenowego – nie ma problemu.

Oprawa

Oprawia audiowizualna Axel & Pixel jest wyjątkowa. Ręcznie rysowana grafika tworzy nietypową atmosferę – otoczenie i przedmioty są bardzo wyraźnie narysowane i posiadają mnóstwo szczegółów, natomiast postaci naszych bohaterów wydają się być narysowane w owiele prostszy sposób, a ich animacje są bardzo oszczędne. Ten obraz oraz przygrywająca w tle muzyka kapitalnie ze sobą współgrają tworząc wyjątkową atmosferę.

Na koniec

Axel & Pixel

Axel & Pixel to nietypowa gra przygodowa, która spory nacisk kładzie jednak na zagadki i minigry. Przyznać muszę jednak, że ani przez chwilę nie miałem wrażenia, że gra mi się nudzi – szybko dałem się ponieść atmosferze i mimo, że fabularnie gra nie zachwyca to byłem ciekaw co jeszcze przede mną. Zdecydowanie zaliczyłbym produkcję Silver Wish Games do listy gier, którym warto poświęcić swój czas.

Jak wspomniałem na początku – skusiłem się na Axel & Pixel przy okazji wyprzedaży na Xbox Live Arcade i płacą za nią 200 MSPoints mogę śmiało powiedzieć że tytuł ten był warty swojej ceny – zapewnił mi rozrywkę na cały dzień (a nawet odrobinę dłużej), więc cena ok. 10zł była wręcz śmiesznie niska.

Obecnie jednak gra na Xbox Live Arcade dostępna jest w cenie 800 MSPoints (ok. 40zł) co moim zdanie jest odrobinę zbyt wysoką ceną. Jeśli spadnie do 400-600MSPoints to wtedy warto będzie wyłożyć swoje cenne punkty, szczególnie jeśli lubicie takie gry. Alternatywnie możecie dokonać zakupu Axel & Pixel poprzez platformę Steam – obecnie gra kosztuje tam €4.49 (ok. 20zł).