Asset 3

Playstation 4 – podsumowanie ploteczek na temat sprzętu

Andrzej Kała / 2.02.2013
komentarze: 0

Playstation

Mieliśmy już zebrane wszystkie ploteczki, domysły i zgadywanki odnośnie konfiguracji sprzętowej Xbox720 w jednym miejscu. Przyszła więc pora aby zebrać w jednym miejscu to, co wiemy już na temat Playstation 4, tym bardziej że premiera „przyszłości Playstation” już za 18 dni.

Oczywiście pamiętajcie – wszystko to co przeczytacie poniżej to po prostu zebrane w jednym miejscu ploteczki, spekulacje i przecieki, więc równie dobrze mogą całkowicie mijać się z prawdą. Większość z tych informacji jest „potwierdzonych” i pochodzą z „pewnego źródła”, ale wszyscy wiemy że dopóki nie będzie oficjalnej prezentacji niczego nie możemy być pewni.

PS4 mocniejsze niż Xbox720?

Playstation 4

Informacje od osób, które miały okazję pracować przy obu konsolach wskazują że Playstation 4 będzie posiadało więcej mocy obliczeniowej niż Xbox720. Spory nacisk jest również kładziony na uproszczenie architektury sprzętu – jest to jeden z największych problemów z jakimi borykają się developerzy gier na PS3.

Procesor

W nowej konsoli Sony znajdziemy ten sam fundament, który będzie sercem Xbox720 – to ośmiordzeniowy procesor AMD 1.6GHz. W tym przypadku mamy więc remis, a przewagi Sony szukamy dalej.

Pamięć

Sony zamierza wsadzić do Playstation 4 ilościowo o połowę mniej pamięci niż Microsoft4GB GDDR5 RAM. Kluczowy w tym przypadku jest typ pamięci – GDDR5, który jest w stanie przekazywać dane z prędkością 176GB/sek. Ma to na celu wyeliminowanie wąskiego gardła, które było jednym z problemów PS3.

Grafika

Microsoft zdecydował się na stworzenie nowego procesora graficznego specjalnie na potrzeby konsoli, natomiast Sony w tym przypadku znów zwróciło się do AMD stawiając na architekturę R10XX wraz z systemem o kodowej nazwie „Liverpool”.

Kontroler

Wielokrotnie już pojawiły się informacje o umieszczeniu przez Sony na nowym kontrolerze panelu dotykowego. Nie jest powiedziane jaki będzie jego ostateczny kształt, ale wątpię aby firma zrezygnowała z charakterystycznego projektu i przynajmniej części, które gracze będą trzymać w rękach pozostaną niezmienione. Panel natomiast, wzorowany na panelu umieszczonym w tylnej części PS Vita, ma zastąpić środkową część, na której do tej pory były umieszczone przyciski start i select.

Pojawi się także nowy przycisk – Share, dzięki któremu będzie można w prosty sposób podzielić się screenshotami oraz materiałem wideo zawierającym ostatnie 15 minut akcji. Sony dodatkowo zarzeka się, że nagrywanie tego materiału nie będzie miało żadnego wpływu na moc obliczeniową konsoli. Użytkownicy będą mieli możliwość obróbki tych materiałów, a następnie umieszczenia ich w internecie.

Pojawiły się także wspominki o technologii biometrycznej, która miałaby zczytywać np. temperaturę ciała gracza czy jego tętno, ale na ten temat informacji było najmniej.

Czekamy…

Co z powyższych informacji okaże się prawdą? Ciężko powiedzieć. Na pierwszy rzut oka ciężko również stwierdzić, która z konsol będzie faktycznie mocniejsza, choć obstawiam że wszystko będzie zależało i tak od developerów.

Więcej dowiemy się 20.02.2013r., a teraz kolej na jakieś konkrety ze strony Microsoftu. Chyba, że konsola Sony faktycznie zadebiutuje tym razem jako pierwsza.