Asset 3

Piston od Xi3 to pierwszy „Steambox” wspierany przez Valve

Andrzej Kała / 11.03.2013
komentarze: 0

Xi3 Piston

Podczas SXSW firma Xi3 pokazała swój najnowszy projekt – Piston. Ten mikrych rozmiarów sprzęt to maszyna, która zyskała miano pierwszego Steamboxa, choć Valve nie ma z nią praktycznie nic wspólnego, może poza tym że wspiera tę inicjatywę.

Piston to jednak coś więcej niż po prostu „nieco mniejszy PC” – wnętrzności zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby tego projektu, dzięki czemu jest możliwe umieszczenie ich w tak małej obudowie jednocześnie zapewniając efektywne chłodzenie.

Sercem Pistona jest procesor AMD Trinity 3.2GHz wspierany przez 8GB DDR3 RAM, a za stronę wizualną odpowiedzialna jest karta graficzna oparta o procesor ATI RADEON z serii 7000. Wewnątrz znajdzie się dysk SSD o pojemności 128/256/512GB. Domyślnie na tej maszynce będzie zainstalowany system operacyjny Linux.

Przy okazji oficjalnej zapowiedzi firma przygotowała również ładny materiał promocyjny.

Uczestnicy tegorocznych targów SXSW mieli także okazję zobaczyć ten sprzęt w akcji, a firma Xi3 przygotowała materiał wideo pokazujący ten sprzęt w akcji.

http://www.youtube.com/watch?v=hau3S1MNELY

Pozostaje jednak najważniejsza kwestia – cena. Niestety na tym polu wydaje się, że Piston nie będzie w stanie konkurować nawet z nową generacją konsol. Ceny będą rozpoczynały się od $1000, co oznacza że bardziej wypasione wersje mogą być jeszcze droższe. Nie znamy cen nowej generacji konsol, ale myślę że będą one oscylowały w okolicach $400-500.

Początkowo Piston zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie łacząc to co najlepsze z obu światów – prostotę i wygodę użytkowania konsol z możliwością rozbudowy znaną z PC. Niestety cena kładzie na łopatki.