Asset 3

Playing Daily patronem medialnym pierwszego w Polsce Muzeum Gier Wideo!

Andrzej Kała / 5.08.2013
komentarze: 0

Muzeum Gier Wideo

Bardzo ciekawa inicjatywa powoli rodzi się we Wrocławiu – powstać ma tam pierwsze w Polsce Muzeum Gier Wideo. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Krzysztof Damaszke, który na oficjalnej stronie muzeum przyjął tytuł naczelnego kustosza. Przyjrzyjmy się bliżej tej inicjatywie.

Warto zaznaczyć, że jest to już druga próba stworzenia takiego muzeum. Krzysztof już wcześniej podjął próbę stworzenia takiego miejsca, jednakże nie zakończyła się ona sukcesem, choć jak sam mówi – nie była to też całkowita porażka.

Nie uważam, by pierwsza próba była porażką. To była bardzo ważna lekcja, z której wyciągnąłem cenną wiedzę. Poznałem również wielu wartościowych ludzi. Nawiązałem kontakty, które pozwoliły uformować stabilną ekipę. Mimo kilku miesięcy zawieszenia projektu oni wciąż, tak jak Ja, wierzą w słuszność i powodzenie MGW. Dziś cieszę się, że za pierwszym razem projekt zakończył się niepowodzeniem. Może wydawać się to dziwne, jednak sądzę, że wtedy mógłbym sobie nie poradzić z niektórymi rzeczami i narazić na szwank zaufanie jakim obdarzyli mnie ludzie wspierający projekt.

A teraz? Jestem bogatszy o wiedzę, doświadczenia, cenne kontakty i ekipę, która świetnie współpracuje i stara się dać z siebie tak dużo, jak tylko jest to tylko możliwe. Doceniam to! Tym razem nie działamy na „ślepego wariata”. Wiemy co chcemy osiągnąć, mamy konkretne cele i szczegółowe plany ich realizacji.

W przypadku inicjatyw rodzących się z pasji, najważniejsze jest aby się nie poddawać i patrząc na motywację Krzysztofa możemy być pewni, że takie muzeum to wyłącznie kwestia czasu.

Jak jednak zamierzają organizatorzy sfinansować to przedswięwzięcie? Tutaj wkraczają „do gry” inni pasjonaci gier komputerowych, którzy będą mogli się „dorzucić” przy pomocy serwisu Wspieram.to.

Projekt jeszcze nie wystartował, ale wiemy już że przedsięwzięcie to będzie kosztowało 50.000zł. Kwota dosyć spora jak na nasze warunki, ale jeśli zbierze się wystarczająco dużo chętnych to może się okazać wcale nie taka powalająca. Aby dać pewną perspektywę – zakladając, że znajdzie się 5.000 graczy i każdy wyłoży 10zł uda się ten cel zrealizować.

Trochę smuci fakt, że miasto i władze samorządowe nie wspierają w żaden sposób tej inicjatywy a jedynie wyrazili „dobre słowo”.

Wracając jednak do samego muzeum – Krzysztof i jego ekipa mają całkiem konkretnie określone cele zarówno na ten jak i przyszły rok:

Cele na rok 2013

  1. Zbieramy i kupujemy eksponaty, które poddajemy gruntownemu czyszczeniu, testom sprawności oraz ewentualnym naprawom. Na początek mamy zamiar zebrać około 40 konsol i komputerów oraz 200 czasopism o grach (m.in. Top Secret, Secret Serwice, NEO, CD Action, CLICK!). Jeśli zdołamy uzyskać zgodę wydawców, czasopisma będą dostępne w formacie PDF.
  2. Budujemy serwis internetowy z bazą startową encyklopedii, zawierającą co najmniej 200 haseł (Dla każdego hasła przygotujemy dokładny opis, galerię zdjęć oraz fotografię 3D).
  3. Organizujemy imprezę Złota Piątka 2013.

Cele na rok 2014

  1. Zbieramy i kupujemy kolejne eksponaty, z większym naciskiem na rzadkie okazy oraz automaty. Nasz plan to zwiększenie zbiorów o kolejne 40 sztuk konsol, komputerów i automatów.
  2. Organizujemy wielkie otwarcie Muzeum Gier Wideo we Wrocławiu.
  3. Otwieramy retro-kawiarnię.

Jak sami widzicie do otwarcia muzeum jeszcze daleka droga, ale organizacja przestrzeni i zebranie sprzętów to bardzo praco i czasochłonne zadania, a bez nich nie da się takiego miejsca otworzyć.

Więcej o samym projekcie możecie przeczytać na oficjalnej stronie Muzeum Gier Wideo, a my będziemy Was informować na bieżąco o postępach 🙂