Asset 3

Xbox One – nieco szerzej o aspektach rozgrywki wieloosobowej na nowej platformie Microsoftu

Andrzej Kała / 16.10.2013
komentarze: 0

W poniedziałek mieliśmy okazję rzucić okiem na nową listę kontaktów na Xbox One. Dziś natomaist mamy dla Was nowy materiał od Microsoftu skupiający się w całości na aspektach rozgrywki wieloosobowej. Sporo się pozmieniało, ale każda ze zmian bez wątpienia jest na lepsze.

Smart Match

Jest to nowa funkcjonalność, która pojawi się wraz z konsolą Xbox One. Pozwoli ona na wyszukiwanie rozgrywki np. w Forza Motorsport 5 podczas gdy my będziemy zajmować się innymi rzeczami jak przeglądanie internetu czy prowadzenie rozmowy na Skype.

Dodatkowo system ten ma wyszukiwać dla nas partnerów do gry o zbliżonych preferencjach i stylu gry, dzięki czemu rozgrywki z osobami które do nas nie pasują mają być ograniczone do minimum, co w konsekwencji ma sprawić że będziemy z grania czerpali jeszcze więcej przyjemności.

System reputacji

U podstaw systemu reputacji leży założenie, abyśmy grając online nie musieli martwić się o ludzi, którzy będą delikatnie mówiąc nieprzyjemni. Utrzymywanie dobrej reputacji ma kluczowe znaczenie przy wyszukiwaniu osób do gry poprzez system Smart Match – osoby ze złą reputacją będą trafiały na podobnych graczy, ale jeśli nasza reputacja będzie dobra to i ilość osób chętnych do wspólnej gry drastycznie się zwiększy.

Serwery w chmurze

Wszyscy developerzy będą mogli wykorzystać serwery „w chmurze” do przygotowania dedykowanych serwerów dla rozgrywki wieloosobowej. O korzyściach takiego rozwiązania można mówić długo i namiętnie, ale główną i najważniejszą zaletą jest większa płynność rozgrywki, mniejsze opóźnienia i wyeliminowanie przewagi osoby hostującej grę.

Domowa konsola

Każdy z posiadaczy Xbox One będzie mógł oznaczyć wybraną konsolę jako „konsolę domową”, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Przede wszystkim wszystkie osoby mieszkające z nami i korzystające z tej konsoli będą miały dostęp do pełnej biblioteki gier. To samo w przypadku znajomych, którzy nas odwiedzą i zalogują się na wspomnianej konsoli.

Oprócz biblioteki gier dzielony będzie również Abonament Xbox Live Gold, który także będzie aktywny dla wszystkich kont zalogowanych na tej konsoli.

Osiągnięcia

W przypadku Xbox One mamy do czynienia z kolejnym krokiem w temacie osiągnięć. W przeciwieństwie do Xbox360 element ten zostanie całkowicie oddzielony od gier, co pozwoli na jeszcze szersze wykorzystanie. Przede wszystkim developerzy będą mogli aktualizować listy osiągnięć bez konieczności wydawania nowej zawartości.

Pojawią się także wyzwania jakie developerzy będą mogli rzucać poszczególnym graczom bądź całej społeczności, a nagrodą za wykonanie danego wyzwania będą również nowe osiągnięcia.

Więcej o tych systemach możecie usłyszeć na poniższym materiale wideo.