Asset 3

Battlefield 4 – porównanie wersji PS4, Xbox One i PC

Andrzej Kała / 29.10.2013
komentarze: 0

Battlefield 4 to oprócz Assassin’s Creed 4: Black Flag czy Call of Duty: Ghosts jeden z pierwszych tytułów multiplatformowych w jakie będzie można zagrać na konsolach nowej generacji. Podobnie jak w przypadku Xbox360 vs. PS3, również i tym razem pojawia się pytanie która wersja będzie wyglądała przyjemniej, bo to że obie prezentują się o wiele lepiej od wersji na PS3/Xbox360 to raczej nie jest żadna tajemnica. Porównamy także nową generację konsol i platformę PC.

Battlefield 4 – PS4 vs. Xbox One

Serwis IGN przygotował krótki materiał wideo porównujący zarówno kampanię jak i tryb multiplayer i szczerze powiedziawszy ciężko zauważyć jakieś ogromne różnice. W obu przypadkach mamy do czynienia z grą atrakcyjną wizualnie i w zasadzie niezależnie od tego na którą konsolę się zdecydujemy, nie powinniśmy być nawet w najmniejszym stopniu zawiedzeni.

Trochę za wcześnie na wyciąganie zbyt daleko idących wniosków, ale czyżby miała powtórzyć się sytuacja z obecnej generacji konsol, kiedy to różnica między wersjami na PS i Xbox360 była prawie niezauważalna?

Podobnie sytuacja wygląda na materiale wideo przygotowanym przez serwis Eurogamer. Trzeba się mocno przyglądać aby zauważyć jakieś znaczące różnice, a w trakcie typowej rozgrywki bardzo łatwo je przeoczyć.

Battlefield 4 – PS4 vs. Xbox One – Framerate

Warto również rzucić okiem na porównanie ilości wyświetlanych klatek na sekundę w przypadku obu wersji na konsole nowej generacji.

Kampania

Zarówno PS4 jak i Xbox One zaliczają spadek liczby wyświetlanych klatek na sekundę w momencie kiedy na ekranie „dużo się dzieje” bądź mamy do czynienia z dużą ilością obiektów i źródeł światła. W obu przypadkach jednak spadek ten jest dosyć zbliżony.

Tryb multiplayer

W tym przypadku mamy okazję zobaczyć jedynie materiał z wersji na PS4, która jednakże ma poważny problem z utrzymaniem obiecywanych 60 klatek na sekundę. Szkoda, że nie udało się przygotować takiego materiału także z wersji na Xbox One.

Battlefield 4 – konsole nowej generacji vs. PC

Poniżej znajdziecie dwa materiały wideo porównujące Battlefield 4 na poszczególnych konsolach z wersją PC. Warto zaznaczyć, że wersja PC była uruchomiona na sprzęcie zawierającym:

  • Ośmiordzeniowy procesor AMD FX-8350
  • 8GB RAM
  • dwie karty graficzne HD 7970 w trybie Crossfire

Już sama cena tych komponentów przewyższa cenę konsoli, nie wspominając o takich dodatkach jak dysk twardy, płyta główna, obudowa czy też monitor. Zakładając oczywiście, że nie posiadamy takiego sprzętu, czy warto inwestować kilkukrotność ceny konsoli?

Battlefield 4 – PC vs. Xbox One

Wersja na Xbox One hula w rozdzielczości 1280×720, co oznacza że w oczy będzie nas walił aliasing. Na szczęście dodatkowe przetwarzanie obrazu, które do tej pory było obecne wyłącznie na PC, jest również dostępne i tutaj, co w rezultacie daje nam ładny, czysty obraz choć faktycznie da się zauważyć miejscami schodki.

Battlefield 4 – PC vs. PS4

Wersja PS4 operuje w rozdzielczości 1600×900, co w teorii powinno znacznie zmniejszyć efekt aliasingu, a jednocześnie zaoferować na o wiele ostrzejszy obraz. Niestety aż tak dobrze nie jest, choć nie oszukujmy się – gra wygląda świetnie.

A więc to tak…

Battlefield 4

Gdybyśmy mieli zastanawiać się czy wybrać Battlefield 4 na Xbox One bądź na PS4, to sprawa wydaje się całkiem prosta – bierzemy wersję na konsolę, którą posiadamy bądź która po prostu jest dla nas ciekawsza i tyle. Różnice nie są na tyle widoczne, żeby w trakcie normalnej rozgrywki zwracać na nie uwagę i wykrzywiać się bądź odwracać głowę. Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się dokładnie jakie to różnice to zapraszam do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez serwis Eurogamer – kopalnia wiedzy na ten temat.

Ciekawie natomiast wypada porównanie z wersją PC, która oczywiście wygląda lepiej i działa płynniej, ale mówimy tu o sprzęcie kilkukrotnie droższym od konsoli. Konsole nowej generacji będą miały spory problem aby zawsze dorównać wersjom PC z maksymalnie podkręconymi ustawieniami graficznymi, ale patrząc na porównanie kosztów niezbędnych do zbudowania tak potężnego PC, zarówno PS4 jak i Xbox One są ciekawą alternatywą.