Asset 3

Przegląd gier mobilnych #1 – Kosmos, grawitacja i RPG

Konrad Ptasiński / 9.07.2014
komentarze: 0

Wakacje rozpoczęły się na dobre. Jedni pracują, inni mają wolne, a dla wielu z nas okres ten nie różni się niczym od pozostałej części roku. No, może z wyjątkiem pogody. Jedni mają więc aż za dużo czasu na granie, inni z kolei chcieliby mieć go więcej. W takim czy innym wypadku każdy może znaleźć chwilę żeby sięgnąć do kieszeni ze smartfonem i poświęcić się na chwilę jakiejś grze w tramwaju, kolejce u lekarza czy podczas przerwy w pracy.

Z tej okazji postanowiłem stworzyć regularny cykl traktujący o mniejszych lub większych grach mobilnych, które ukazały sie w ostatnim czasie lub wręcz przeciwnie, są dostępne od dawna, ale mało kto o nich wie. Nie przedłużając zbytnio, zaczynamy!

Star Command

Idealna gra na krótkie posiedzenia. Wcielamy się w dowódcę wybranego przez nas statku kosmicznego, a do naszych zadań należy głównie zarządzanie załogą, rekrutacja nowych członków oraz eksploracja zbadanych jak i wcześniej nie odkrytych planet czy systemów gwiezdnych. Oczywiście podczas naszych wędrówek często spotykać będziemy innych podróżników, nie zawsze pozytywnie do nas nastawionych.

Często konflikt można ugasić samym dialogiem, częściej jednak w ruch pójdą działka laserowe. Prymitywna lecz całkowicie wystarczająca fabuła, piękna grafika w stylu pixelart oraz możliwość szybkiej, niezobowiązującej rozgrywki powinno wystarczyć żeby zainteresować Was tym tytułem.

Dostępne na: iOS (2,69 €) i Android (3 zł). W grudniu tego roku gra ukaże się również na PC.

Angry Birds Epic

Klasyczne Wściekłe Ptaki jako gra RPG? Niestety nie do końca, ale AB Epic ma w sobie tę samą magię co „normalne” odsłony. Gra stara się naśladować podstawowe mechanizmy gier RPG jednak jeżeli liczycie na pełnoprawnego i soczystego „erpega” to nie tędy droga. Można odnieść wrażenie, że najnowsza odsłona Angry Birds tylko udaje RPG i w zasadzie robi to w całkiem fajny, może nawet prześmiewczy dla gatunku sposob. Twórcy ciągle eksperymentują z nowymi pomysłami i mimo, że tym razem nie wszystko tu zagrało to gra jest warta sprawdzenia.

Dostępne na: iOS (darmowa) i Android (darmowa)

9th Dawn

Kawał solidnego RPG. Tytuł ten może nie należy do najnowszych, ale postanowiłem o nim wspomnieć ponieważ jest naprawdę dobry, a niestety „zagubił” się w gąszczu masy mniejszych, śmieciowych aplikacji, szczególnie w sklepie Google Play, który zalewany jest potężną ilością bezwartościowych produkcji. Oldschoolowa oprawa graficzna, świetna muzyka, wysoki poziom trudności i klimat. Razem tworzy to bardzo dobrą grę, która jest stale aktualizowana i wspierana przez twórców. Zapowiedziano nawet przesiadkę na nowy silnik (napędzający nadchodzącą kontynuację) a wraz z nim nowy kontent i możliwości, a to wszystko w formie darmowego DLC. Nic tylko dać się wciągnąć.

Dostępne na: iOS (2,69 €) i Android (9,99 zł)

Jupiter Jump

Pamiętacie Jetpack Joyride? Tutaj koncept jest bardzo podobny tylko prostszy (tak, da się). Wcielamy się w kosmonautę, który musiał się ewakuowac ze swojego wahadłowca i stara się przeżyć skacząc po powierzchni planety i omijając bomby. Brzmi dziwnie? To dobrze bo takie jest. Co nie znaczy, że jest złe. Jupiter Jump to gra, która należy do popularnego ostatnio gatunku „włącz, pograj chwilę po czym zdenerwowany wyłącz, tylko po to żeby 20 minut później spróbować pobić rekord” (muszę zarejestrować tę nazwę). Troszkę przypomina również Flappy Bird, ale tylko troszkę. Idealna na pare minut wolnego czasu.

Gra jest dosyć świeża i na ten moment okropnie lubi wywalać do pulpitu, ale to być może problem występujący tylko u mnie. Jeżeli nie, trzeba poczekać na aktualizację. Tak czy siak, polecam.

Dostępne na: iOS (darmowa) i Android (darmowa)

VVVVVV

Sam tytuł może i brzmi dziwnie, ale gra… nie, gra też jest dziwna. To platformówka 2D, w której sterować będziemy naszym bohaterem oraz grawitacją. Koncept może nie najnowszy, ale w połączeniu z wysokim poziomem trudności szybko załącza się u grającego syndrom „jeszcze jednej szansy”. Tytuł godny polecenia cierpliwym i pomysłowym graczom, którym nie straszna wirtualna śmierć.

Dostępne na: iOS (2,69 €), Android (10,12 zł)

To już wszystko w dzisiejszym przeglądzie. Mam nadzieję, że przedstawione wyżej gry okażą się świetnymi zabijaczami czasu w każdej możliwej okazji. Jeżeli spodobał Wam się ten artykuł, dajcie znać poniżej w komentarzu. Jeżeli jednak uważacie, że coś można tu zmienić również proszę o Wasz głos w tej sprawie 🙂