Asset 3

Krótkie podsumowanie konferencji prasowej Sony na Gamescom 2014

Andrzej Kała / 13.08.2014
komentarze: 0

Kilka godzin przed Sony, Microsoft zaprezentował swoją ofertę na Gamescom 2014. Niestety choć konferencja była solidna, a Rise of Tomb Raider jako exclusive na Xbox One wywołał spore zamieszanie, to zaprezentowano wyłącznie jeden nowy tytuł. Jak na tle tej konferencji wypadła konferencja Sony?

Konferencja była w pełni poświęcona grom i pojawiło się całkiem sporo zapowiedzi zupełnie nowych produkcji. Nie zabrakło także nowych zwiastunów wcześniej zapowiedzianych gier, ale przede wszystkim – ilość zaprezentowanych tytułów była całkiem spora. Warto zaznaczyć, że rozpoczęto ją informacją o tym, że sprzedało się już 10 milionów egzemplarzy PlayStation 4!

The Order 1886

The Order 1886

Nowy zwiastun The Order 1886 nie tylko pokazał kawał nowego materiału z rozgrywki, ale przede wszystkim nową postać, którą jest sam Nikolai Tesla! Wizualnie tytuł ten nadal robi niesamowite wrażenie…

Journey

Journey

Ta skromna, a zarazem urzekająca gra niezależna, która początkowo ukazała się na PlayStation 3 teraz zmierza na PlayStation 4! Jeśli nie mieliście okazji poznać tej produkcji, to warto zanotować ten tytuł.

InFamous: First Light

InFamous: Second Son - First Light

Nowy zwiastun ukazuje nam nieco bardziej mroczną i niebezpieczną stronę Fetch. Na szczęście dodatek ten będzie można odpalić także jeśli nie posiadamy InFamous: Second Son.

Little Big Planet 3

Little Big Planet 3

Najnowsza odsłona serii od Media Molecule wprowadzi sporo nowych rozwiązań i typów sackboyów. Nowi przyjaciele naszego małego bohatera to Swoop, OddSock i Toggle.

Bloodborne

Bloodborne

Gamescom 2014 było pierwszą okazją do obejrzenia materiału wideo z rozgrywki z nowej produkcji From Software. Choć mamy do czynienia z nieco innym światem, w którym dodatkowo pojawia się broń palna, to jednak klimat Dark Souls sączy się z Bloodborne całymi strumieniami.

Zapowiada się prawdziwa uczta!

The Tomorrow Children

The Tomorrow Children

Dylan Cuthbert z Q-Games, które powinniście kojarzyć choćby z Pixel Junk Shooter, zaprezentował najnowszą produkcję studia. W The Tomorrow Children wybierzemy się do przyszłości, w której pewien eksperyment w latach 60tych niemalże zakończył istnienie ludzkości. Naszym zadaniem jest podróż do „Odchłani” i odbudowanie potęgi ludzkiej.

Zapowiada się ciekawy i nietuzinkowy projekt.

https://www.youtube.com/watch?v=9bnfz3XjUxQ

The Vanishing of Ethan Carter

The Vanishing of Ethan Carter

Chyba największe zaskoczenie całej konferencji prasowej. The Astronauts wypuści swój pierwszy projekt również na PlayStation 4! Zapowiedzi tej towarzyszył nowy, kapitalny zwiastun. To kolejny projekt z Polski, który został zaprezentowany w trakcie tak ważnej konferencji prasowej! Gratulacje dla całego zespołu The Astronauts!

Hellblade

Hellblade

Studio Ninja Theory zaprezentowało krótki zwiastun swojej najnowszej produkcji – Hellblade. Widać w niej mocną inspirację Heavenly Sword, przynajmniej w kwestii głównej bohaterki.

Rime

Rime

Nową produkcję studia Tequilla Works mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć na E3 2014 i oczarowała wtedy równie mocno jak teraz. Jest to opowieść o małym chłopcu, który musi ruszyć głową i użyć sprytu aby przetrwać na tajemniczej wyspie.

Destiny

Destiny Beta

Bungie zaprezentowało na „wielkiej scenie” nowy zwiastun Destiny, który w całości skupiał się na trybie rywalizacji noszącym nazwę The Crucible. Przy okazji dowiedzieliśmy się również, że pierwszy dodatek zatytułowany The Dark Below ukaże się już w grudniu.

Far Cry 4

Far Cry 4

W przypadku najnowszej odsłony serii od Ubisoftu mieliśmy okazję zobaczyć aż dwa materiały wideo. Pierwszy z nich prezentował nam nowe lokacje, które przyjdzie nam odwiedzić w trakcie przygody. Wygląda na to, że oprócz terenów zielonych będzie nam dane także pobiegać nieco m.in. w śniegu. Przy okazji poznaliśmy także kilku nowych mieszkańców Kyriatu.

O wiele ciekawiej jednak moim zdaniem prezentował się drugi materiał wideo, który zaprezentował zupełnie nową funkcjonalność PlayStation 4. Otóż dzięki nowemu systemowi kluczy w przypadku Far Cry 4 będziemy posiadać 10 dodatkowych zaproszeń dla naszych znajomych, dzięki którym będą oni mogli zagrać z nami w trybie kooperacji przez dwie godziny.

Docelowo usługa ta ma być dostępna w każdym tytule ukazującym się na platformie PlayStation 4.

Middle-Earth: Shadow of Mordor

MIddle-Earth: Shadow of Mordor

Najnowszy zwiastun Middle-Earth: Shadow of Mordor przedstawia nam nieco dokładniej historię naszego protagonisty, a także pozwala nam poznać trzech sługusów Saurona.

Metal Gear Solid 5: Phantom Pain

Metal Gear Solid 5: Phantom Pain

Zaprezentowany nowy zwiastun Metal Gear Solid 5: Phantom Pain był w całości poświęcony… podręcznemu kartonowi Snake’a. Tym razem ten podręczny „gadżet” będzie miał o wiele więcej zastosowań. Można by się zastanawiać jednak czy… oby nie za dużo?

DriveClub

DriveClub

Tym razem w końcu mogliśmy zobaczyć nowy materiał promujący DriveClub. Niestety pokazał on z jednej strony niewiele, ale z drugiej strony nakreślił jak bardzo tytuł ten różni się jednak od Forza Horizon 2. W produkcji na Xbox One mamy do czynienia z grą nastawioną na wspólną zabawę, która nie bierze całych tych zawodów na serio, natomiast w przypadku DriveClub nacisk kładziony jest na bicie rekordów, rzucanie wyzwań znajomym i ich klubom.

Until Dawn

Until Dawn

Nowy, tajemniczy horror, w którym będziemy towarzyszyć grupie młodych ludzi uwięzionych na szczycie góry. Naszym zadaniem będzie przetrwać noc, co może jednak okazać się zadaniem nawet nie tyle trudnym, co wręcz niewykonalnym.

P.T.

PT - Silent Hill

O tym tytule wiadomo niewiele, poza tym że będzie to horror i skrywa on w sobie pewną tajemnicę. Natomiast ciekawa jest sama forma promocji, bowiem już teraz dostępne jest interaktywne demo/teaser tej produkcji do pobrania z PlayStation Store.

Wild

Wild

Wewnątrzne studio Sony – Wild Sheep Studios zaprezentowało nowy, bardzo ambitny projekt zatytułowany Wild. Będzie to gra survivalowa, w której będziemy mogli wcielić się zarówno w człowieka jak i dowolne inne stworzenie ze świata gry. Póki co szczegółów zbyt wiele nie podano, ale pierwszy zwiastun zapowiada nam już całkiem ciekawy tytuł.

Tearaway Unfolded

Tearaway Unfolded

Kiedy dorwałem w swoje ręce konsolę PS Vita, to Tearaway było pierwszą grą jaką na niej ukończyłem. Ta przeurocza platformówka teraz doczeka się zupełnie nowej odsłony dopasowanej do PlayStation 4, która podobnie jak w przypadku przenośnej konsolki, wykorzysta pełny potencjał zarówno konsoli jak i kontrolera DualShock 4. Już nie mogę się doczekać!

PS Vita TV zmierza do Europy

PS Vita TV

O tym urządzeniu mieliśmy okazję już napisać kilka razy, ale cieszy wiadomość, że trafi ono również na rynek europejski. Trudno obecnie wyrokować czy się przyjmie, niemniej jednak przy odpowiedniej cenie może stanowić ciekawą ofertę dla osób, które chciałyby czasami korzystać z drugiego telewizora w domu do grania na PlayStation 4 czy PS Vita.

Sony idzie ostro do przodu

PlayStation 4 / PS4

Patrząc na zaprezentowane tytuły można śmiało powiedzieć, że Sony traktuje poważnie rynek europejski, bowiem zdecydowano się na zapowiedź wielu nowych tytułów na targach Gamescom 2014. Choć zabrakło nowej odsłony Unchrated, to mimo wszystko zaprezentowane tytuły należą bez dwóch zdań do pierwszej ligii – zarówno tych tytułów „dużych” jak i produkcji niezależnych.

Najbardziej ucieszył mnie widok nowego zwistuna The Vanishing of Ethan Carter, produkcji The Astronauts która ukaże się również na PlayStation 4. To jest pewne zaskoczenie, ale cieszy mnie ten fakt – będzie można bez obaw o wymagania sprzętowe dać się ponieść tej produkcji.

Wrażenie również robi ilość ekskluzywnych tytułów: The Order 1886, Journey, InFamous: First Light, Little Big Planet 3, Bloodborne, The Tomorrow Children, Hellblade, Rime, DriveClub, Until Dawn, Wild, Tearaway Unfolded… w zasadzie to znakomita większość prezentowanych produkcji.

Nie obyło się jednak bez rozczarowań. Kompletny brak tytułów na PS Vita, co z jednej strony jest mi obojętne – ilość zaległych tytułów, w które chce zagrać mnie przytłacza, ale z drugiej strony pokazuje jak wyglądają priorytety Sony na najbliższy czas. Mam tylko nadzieję, że nie jest to ostatnie słowo w temacie przenośnej konsolki.

A która produkcja zrobiła na Was największe wrażenie?