Asset 3

Soundtrack #3 – Max Payne 3

Andrzej Kała / 31.12.2014
komentarze: 0

Ze względu na świąteczne zamieszanie kącik Soundtrack zaliczył krótką przerwę, ale daleko mu od zakończenia swojej działalności. Jako, że zbliża się koniec roku postanowiłem podzielić się dziś ścieżką dźwiękową z gry Max Payne 3, od której to zaczęło się na dobre moje szperanie w zasobach Spotify.

Za ścieżkę dźwiękową do Max Payne 3 odpowiedzialny jest zespół Health, a sam album jest idealnym odzwierciedleniem wzlotów i upadków naszego protagonisty w trakcie rozgrywki. Już pierwszy utwór idealnie zapowiada nam tę wybuchową mieszankę rozpoczynając się spokojnie, mrocznie i kończąc nieco szybszym akcentem.

Przez ponad godzinę Health udaje się utrzymać idealny balans pomiędzy mroczną teraźniejszością naszego protagonisty, walczącego nie tylko z przeciwnikiem ale także i uzależnieniem, a bolesną przeszłością.

Jest więc kilka cięższych utworów, podczas słuchania których przed oczami staje mi obraz zdesperowanego, pijanego i zmagającego się z demonami Maxa, którego przy życiu trzyma wyłącznie poczucie obowiązku i chęć uratowania życia młodej dziewczyny.

Przeplatają je jednak również bardziej dynamiczne utwory, które choć są szybsze, to jednak ciężko w nich doszukiwać się melodii charakterystycznych dla „pozytywnych bohaterów”. Nadal przebija się przez nie nuta desperacji, walki, bólu a może i odrobiny rezygnacji…

Zespół absolutne mistrzostwo pokazał komponując kawałek, który towarzyszy nam w ostatniej misji, a jednocześnie jest chyba najbardziej rozpoznawalnym utworem na tej płycie – Tears.

Dla mnie ścieżka dźwiękowa z Max Payne 3 pozostaje jednym z najlepszych soundtracków z gier jakie powstały. Świetna mieszanka kawałków dynamicznych i bardziej melancholijnych pozwala nam poczuć parszywe życie Maxa nawet z daleka od komputera czy konsoli, a jednocześnie idealnie komponuje się ze szklanką mocniejszego napoju. Jest to płyta, która na długo została w mojej pamięci i był taki okres czasu, kiedy słuchałem jej praktycznie non stop.

Pełną ścieżkę dźwiękową możecie odsłuchać poniżej dzięki Spotify i zachęcam również do śledzenia naszego profilu, gdzie znajdziecie ciekawe playlisty z soundtrackami z gier (i nie tylko!). Zachęcam także do zapoznania się z samą grą, jeśli do tej pory nie mieliście jeszcze okazji.