Asset 3

Edengrad – polskie MMO w klimatach postapo zbiera fundusze na Wspieram.to

Andrzej Kała / 25.06.2015
komentarze: 0

Małe, polskie studio niezależne – Huckleberry Studios, pracuje po cichu już od ponad dwóch lat nad grą MMO w klimatach postapo, która nosi tytuł Edengrad. Teraz ekipa zdecydowała się na zebranie funduszy na „ostatnią prostą” poprzez serwis Wspieram.to i patrząc na postęp prac – warto wesprzeć ten projekt!

Czym jest Edengrad?

Zacznijmy może od krótkiego materiału wideo, w którym twórcy opisują najważniejsze cechy gry. Natomiast jeśli nie macie czasu na materiał wideo, to poniżej znajdziecie również opis tej produkcji.

W przypadku Edengradu mamy do czynienia z nieco innym, niż zazwyczaj, podejściem do przebiegu rozgrywki. Nie szykujemy się bowiem do ratowania świata, syna, ojca, czy dokonania zemsty za zabitego psa. Naszym zadaniem jest po prostu przetrwać w mocno niesprzyjających warunkach, choć oczywiście nie zabraknie także konkretnych zadań.

Edengrad to gra Survival MMORPG bazująca na fundamentach kultury postapokaliptycznej oraz czerpiąca najlepsze cechy z klasyków takich jak Fallout czy Mad Max. Cała rozgrywka opiera się na mechanice znanej z gatunku gier Sandbox, w których gracze nie mają z góry ustalonego celu, ale każdy indywidualnie wybiera ścieżkę i zadania które go interesują.

Edengrad

Jest to więc zdecydowanie zabawa dla tych, którym przypadło do gustu np. State of Decay, które choć miało określony cel, to jednak silny nacisk kładziony był na społeczność, interakcje między postaciami i zapewnienie zapasów niezbędnych do przetrwania. Owszem, mówimy tutaj o nieco innej apokalipsie, ale biorąc pod uwagę elementy rozgrywki jakie już są gotowe, moim zdaniem najbliżej Edengrad jest właśnie do tej produkcji.

Do twoich codziennych obowiązków należeć będzie zbieranie drewna na opał, budowanie szałasów, polowanie na mniejszą zwierzynę, a także dbanie o poziom nawodnienia organizmu. Etap ten kończy się razem ze znalezieniem kompanów podróży i sformalizowaniem tej znajomości – założeniem organizacji.

W myśl idei „w kupie raźniej”, stworzenie mikro-społeczności daje wszystkim członkom korzyści niedostępne dla pojedynczego gracza. Wśród tych atutów jest unikalna dla naszego modelu rozgrywki możliwość założenia własnej osady. Służyć będzie ona jako baza wypadowa, centrum handlu, bądź fortyfikacja strategicznego obiektu na mapie.

Nieco historii

Edengrad

W takich produkcjach bardzo ważne jest odpowiednie wykreowanie świata gry i stworzenie klimatu, który będzie nas wciągał i pozwoli na przymknięcie oka na technikalia. W Edengrad mamy świat, który został prawie kompletnie wyniszczony przez wieloletnie, globalne konflikty zbrojne. Następstwem tych wydarzeń jest ucieczka ludzi, którym udało się przetrwać do ogromnych schronów ulokowanych głęboko pod powierzchnią Ziemi. To właśnie w jednym z takich schronów rozpoczynamy rozgrywkę.

Edengrad

Jednocześnie ludzie opracowali generatory przyrody klasy Hydra, z których jeden możecie zobaczyć na zrzucie ekranu powyżej. Dzięki nim możliwe jest ponowne zasiedlenie powierzchni Ziemi i porzucenie życia w schronach. Jak już wspomniałem wcześniej, w grze nie zabraknie także konkretnych zadań, bowiem nasza postać jest również najemnikiem.

W pierwszych etapach rozgrywki głównym celem gracza jest przeżycie na powierzchni,zbudowanie szałasu, upolowanie zwierzyny i znalezienie kompanów. W późniejszych etapach gry możemy wybudować własny dom, czy nawet osadę i wchodzić w interakcje z graczami z całego świata.

Umiejętności

Edengrad

W dobrej grze RPG nie może oczywiście zabraknąć drzewka umiejętności i nie inaczej jest w przypadku Edengradu.

Dajemy graczowi do dyspozycji wiele rozwijalnych umiejętności, od stolarstwa, ścinania drzew, po inżynierię, farmerstwo i tym podobne. Gracze mogą między innymi handlować, sprowadzać niedostepne towary z jednych regionów do drugich. Nie najważniejszym, ale istotnym elementem rozgrywki będzie także walka.

Tak więc jak w większości gier MMO, możemy zarówno pobawić się w zabijakę, jak i całkowicie odciąć się od walki i skupić na rozwijaniu własnej osady i szlifowaniu umiejętności bardziej użytecznych dla społeczności.

Edengrad

Praktycznie każdy zdobyty na powierzchni planety materiał będziemy mogli wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju przedmiotów przydatnych zarówno do przetrwania jak i np. budowania osady.

Nieco rozgrywki

Ok, może nie jest to materiał najwyższej jakości, ale nie o to chodzi – możecie zobaczyć, że gra faktycznie istnieje, działa i choć nie jest najpiękniejsza, to jednak cały czas jest rozwijana i już ma pewne konkretne fundamenty.

Zbiórka funduszy na Wspieram.to

Edengrad Wspieram.to

Jak zapewne się domyślacie po umieszczonych powyżej grafikach, gra póki co jest w mocnej fazie pre-alpha, ale sporo elementów jest już gotowych i grywalnych, a całość nie prezentuje się wcale tak źle.

Na co więc zbierane są fundusze?

Celem zbiórki na wspieram to jest uzbieranie brakujących środków na oprogramowanie, oraz co najważniejsze wydanie wersji alpha gry. Do tego potrzebujemy między innymi szybkich serwerów, na pierwszy okres działalności.

Oczywiście jak to zwykle bywa przy takich zbiórkach jest możliwość wsparcia twórców różnymi kwotami, ale moim zdaniem najciekawsza opcja to 50zł. W ramach tej kwoty otrzymacie:

  • dostęp do gry już od wersji Early Access
  • kod w grze dający dostęp do Boomboxa, specjalnego stroju i zestawu broni – tylko dla wspierających
  • Cyfrową wersję ścieżki dźwiękowej
  • Cyfrową wersję artbooka

Dla tych, którym nie zależy jakoś specjalne na gadżetach, mogą wysupłać już 25-30zł i również uzyskać dostęp do gry.

Do końca akcji pozostało jeszcze 7 dni, a brakuje jeszcze 50% środków. Jeśli jednak lubicie klimaty postapo i mielibyście ochotę zagrać w tego typu MMO, to wystarczą trzy dyszki i pozwolicie chłopakom realizować swoją pasję, a Wy otrzymacie ciekawy produkt.

Steam Greenlight

Edengrad

Projekt ma za sobą już pierwszy sukces – dostał zielone światło na platformie Steam Greenlight i to z drugiego miejsca na liście! Można więc powiedzieć, że jest spora szansa na ciekawą i aktywnie rozwijaną produkcję w klimatach postapo.

To jak? Pomożemy? 😉