Asset 3

Q.U.B.E. Director’s Cut – recenzja [PS4]

Andrzej Kała / 4.08.2015
komentarze: 0

Od czasu do czasu mam ochotę zagrać w coś innego, nietypowego. Tym razem moją uwagę przykuła produkcja studia Toxic Games – Q.U.B.E., która właśnie ukazała się na PS4 w edycji Director’s Cut.

Q.U.B.E. Director’s Cut to tytuł, który stawia na minimalistyczną, ale wysokiej jakości oprawę graficzną skupiając się całkowicie na rozgrywce. Za tą nieco surową oprawą kryje się ciekawa gra logiczna, której warto poświęcić nieco czasu.

QUBE

Zacznijmy jednak od samych zagadek. W Q.U.B.E. znajdujemy się wewnątrz tajemniczego obiektu pędzącego w stronę Ziemi. Tylko my możemy zapobiec katastrofie, a aby tego dokonać musimy przedrzeć się do środka tego obiektu.

Dokonujemy tego za pomocą specjalnych rękawic, pozwalających na manipulację otoczeniem, a dokładniej jego kolorowymi elementami. W trakcie zabawy z czasem poznajemy kolejne typy kolorowych klocków, posiadających określone, specjalne właściwości. Niektóre np. służą za trampoliny, inne wysuwają się niczym schody, a jeszcze inne potrafią obracać fragmentami pomieszczenia, w którym się znajdujemy.

QUBE

Każdy kolejny typ jest jednak wprowadzany powoli, więc mamy czas na oswojenie się z jego możliwościami nim zostanie połączony z pozostałymi typami “klocków”. W rezultacie początkowo proste zagadki z czasem stają się coraz bardziej skomplikowane i stanowią większe wyzwanie.

Etapów jest całkiem spora liczba, a poziom trudności jest odpowiednio stopniowany, dzięki czemu gra cały czas stanowi wyzwanie, choć nigdy nie frustruje.

QUBE

Dla osób, które lubią rywalizować w wersji Director’s Cut przygotowano tryb “Against the Qlock”, w którym przechodzimy etapy na czas, a nasz wynik trafia na Leaderboardy.

Q.U.B.E. Director’s Cut to ciekawa gra logiczna, choć skierowana głównie do fanów gatunku, to potrafi wciągnąć i zaoferować dobrą zabawę również “zwykłym” graczom. Nie żałuję kilku godzin spędzonych z tym tytułem i jestem pewien, że od czasu do czasu do niego wrócę wyśrubować nieco “czasówki”.

Egzemplarz gry do recenzji w wersji na PlayStation 4 otrzymaliśmy od wydawcy.