Asset 3

10 lat Xboxa 360!

Piotr Wasiak / 10.12.2015
komentarze: 0

Zupełnie umknęła nam rocznica sprzed kilku dni. Mianowicie 2 grudnia 2005 roku na europejskim rynku pojawiła się druga konsola od Microsoftu, następca niezbyt popularnego Xboxa (choć w Polsce konsola oficjalnie była dostępna niemal rok później – w listopadzie 2006). Mowa oczywiście o Xboxie 360. Konsola, po której nie spodziewano się takiej popularności działa nadal i nadal daje sporo zabawy, choć doczekała się już następczyni.

Nic nie wskazywało na to, że konsola Microsoftu zyska taką popularność i sprzeda się w 85 milionach sztuk (w zasadzie tyle samo co konkurent Playstation 3, a w USA Xbox 360 wygrał nawet z Sony pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy). Po początkowych problemach z „RRoD” – czerwonym okręgiem śmierci – błędem, który sprawiał, że konsola była nie do użytku, Microsoft szybko nadrobił straty wizerunkowe.

Xbox 360 zaproponował kilka nowości. Oto kilka z nich:

  • Xbox 360 doczekał się kontrolera ruchowego (nie od razu ale później, niemniej – to był pierwszy na taką skalę zastosowany kontroler ruchowy, niewymagający żadnych pilotów ani znaczników trzymanych przez grającego).
  • Konsola Microsoftu miała pod maską prawdziwy system operacyjny, a nie „bootloader” uruchamiający gry. Interfejs zmieniał się z czasem.
  • „Trzystasześćdziesiątka” to także pierwsze zintegrowane środowisko do grania w sieci (Xbox Live). Środowisko i serwery utrzymywane przez twórców konsoli, a nie przez twórców poszczególnych gier.
  • Na X360 po raz pierwszy zobaczyliśmy Osiągnięcia.
  • Pierwsza konsola, która jako standard wprowadziła bezprzewodowe pady (choć do pierwszych, najtańszych wersji konsoli były dołączane przewodowe kontrolery).
  • Xbox 360 wprowadził cyfrową dystrybucję gier.

Xbox360 RROD

Wielka moc obliczeniowa konsoli (jak na 2005 rok) sprawiła, że nawet teraz udaje się wyciągnąć z gier całkiem niezłą grafikę. Dzięki temu cykl życia konsoli znacznie się wydłużył. Dla porównania, PS2 zostało zastąpione przez nowy model po 5 latach. Wcześniej, pierwsze Playstation pojawiło się w 1995 roku i zostało zastąpione przez PS2 także po pięciu latach. Xbox ONE, następca „trzystasześćdziesiątki” pojawił się po ośmiu latach obecności X360 na rynku. O tym, że konsole poprzedniej generacji nadal są wartościowym zakupem, pisaliśmy już jakiś czas temu.

10 urodziny to w branży nowych technologi starość. Zatem: wszystkiego najlepszego staruszku!