Asset 3

Nowa konsola zadebiutuje w przyszłym roku

Piotr Wasiak / 21.12.2015
komentarze: 0

Spokojnie, nie chodzi tutaj o debiut Playstation 5, czy Xbox TWO. Nie chodzi nawet o Nintendo NX. Chodzi o Coleco Chameleon czyli o nową konsolę… na kartridże.

Jeśli przetarliście oczy ze zdziwienia na wieść o tym, że obecnie może zostać wydana konsola, która do przechowywania gier wykorzystuje… kartridże w plastikowej obudowie to słusznie zrobiliście. Coleco, czyli firma która już w 1982 próbowała przenieść wirtualną rozrywkę gier wideo z salonów swoją pierwszą konsolą i nie odniosła wtedy sukcesu, teraz, po zmianach (oryginalne Coleco zbankrutowało w latach 90.) próbuje wrócić na rynek z nowym sprzętem do gier. Firma ta łączy siły z Retro Video Games Systems aby zbudować nową-starą konsolę. Retro Video Games System to projekt który wystartował ambitnie na Indiegogo, ale zebrał tylko 80 tys. dolarów z zakładanych niemal 2 milionów.

Coleco Chameleon ma pozwolić na granie w „nowe retro gry”, czyli w nowopowstałe gry, które naśladują produkcje z początku lat 90. i z lat 80. Sama konsola ma być po raz pierwszy pokazana New York Toy Fair w Lutym 2016 roku.

coleco chemaeleon

Nie wróżę projektowi udanego startu. Po pierwsze, zapewne będzie niewiele tytułów startowych – a to one napędzają sprzedaż sprzętu. Po drugie gramy w retrogry nie dlatego, że są retro, tylko dla tego, że budzą w nas wspomnienia. Commander Keen, Pokemony, Mario, Sonic, Prehistoric – to są gry które kochamy. Czy nowe gry w stylu retro będą tak doskonałe i będą silnym magnesem zachęcającym do kupna konsoli – wątpię. Chyba, że ta konsola to próba skoku na kasę z Kickstartera…