Asset 3

Quantum Break na PC, a graczom to nie w smak

Piotr Wasiak / 16.02.2016
komentarze: 0

Ogłoszenie faktu, że „ekskluziw” na Xboxa ONE jakim miał być Quantum Break nie jest już ekskluziwem i gra ukaże się także na PC poruszył graczy. Pod adresem Microsoftu posypały się zarzuty, że osłabia pozycję swojej własnej konsoli. Nic bardziej mylnego.

Zwróćcie uwagę, że nie napisano, że Quantum Break ma być dostępny na PC. Ma być dostępny na Windows 10. To wbrew pozorom nie to samo. Oznacza to, że Microsoft właśnie niewielkim kosztem zwiększył wielokrotnie zasięg swojej gry. Owszem, można marketingowo powiedzieć, że „więcej graczy będzie mogło cieszyć się grą”. Ale to nie jest cel tego działania, a skutek. Dzięki udostępnieniu Quantum Break na PC Microsoft będzie mógł sprzedać więcej gier i więcej Windows 10. Bo nie wiem czy zauważyliście, ale ta gra jest nadal Exclusivem Microsoftu. Ma działać na konsoli firmy z Redmond i na ich systemie operacyjnym.

Nie da się ukryć, że Xbox ONE jest w mniejszości. Przez wpadki z marketingiem (OK, powiedzmy sobie szczerze: nie wpadki, tylko wielkie wtopy), Xboxów ONE jest na rynku znacznie mniej niż PS4. Zatem Microsoft po prostu musi zwiększyć zasięg swojej gry. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że zachowanie Microsoftu to zwiastun nowych czasów, że konsola staje się pecetem, a obecna generacja umiera. Nic z tych rzeczy. Nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Obecna generacja konsol ma się nieźle i jeszcze przez kilka lat nam posłuży. Ktoś z Excelem po prostu wyliczył, ile więcej kopii gry się sprzeda, kiedy Quantum Break będzie dostępny na Windows 10… Żadnego drugiego dna nie ma. Tworzenie gry na Xboxa ONE niczym nie różni się od tworzenia gry na Windows, bo w końcu „pod spodem” w konsoli właśnie stoi ten system. Zatem MS może niewielkim kosztem diametralnie zwiększyć swój zasięg wśród graczy.

Podobne działanie obserwowaliśmy w przypadku ostatniego Tomb Raidera. Nie masz Xboxa ONE? Możesz kupić, albo zagrać w grę na Xboxie 360. Możesz też poczekać na wersję PC. Dokładnie takie samo działanie – zwiększanie zasięgu gry. Podobnie jest w przypadku Quantum Break – chcesz kupić konsolę, która jest tańsza niż mocny PC? – Możesz kupić Xboxa ONE. Masz już Mocnego PC? – I tak zagraj w tę grę.

Nie ważne co wybierzesz i tak wybierasz Microsoft.