Asset 3

Bohemian Killing, czyli sądowe potyczki w XIX-wiecznej Francji okraszonej steampunkiem

Andrzej Kała / 16.05.2016
komentarze: 0

Najbardziej znaną serią, pozwalającą nam toczyć batalie na salach sądowych jest Phoenix Wright: Ace Attorney. Tuż pod naszym nosem jednak powstaje godnie zapowiadająca się konkurencja, w nieco poważniejszych klimatach XIX-wiecznej Francji, która dodatkowo została okraszona odrobiną Steampunku.

The Moonwalls?

Bohemian Killing

Za produkcję tę odpowiedzialne jest małe, a dokładniej jednoosobowe, polskie studio niezależne The Moonwalls, natomiast w roli wydawcy pojawia się IQ Publishing. Pomysłodawcą i głównym twórcą projektu jest Macin Makaj, a wybór takiej tematyki na stworzenie gry nie jest ani odrobinę przypadkowy.

Niezależny twórca gier ze Szczecina, magister ekonomii, student IV roku prawa (z poważnymi planami na karierę prokuratorską). Do jego prawniczych zainteresowań należy szeroko pojęte prawo karne, kryminalistyka i medycyna sądowa. Marcin odbył wiele specjalistycznych szkoleń m.in. z metod przesłuchiwania, profilowania kryminalnego, modus operandi i innych.

Prywatnie fan gier przygodowych (zwłaszcza serii Phoenixa Wrighta), gier RPG (zwłaszcza z uniwersum Shadowrun) i twórczości Johna Grishama, oraz Jürgena Thorwalda. Jeden z niewielu ludzi, którzy obejrzeli wszystkie odcinki Sędzi Anny Marii Wesołowskiej.

Można więc śmiało założyć, że od strony merytorycznej tytuł będzie przygotowany z należytą dbałością o wszelkie szczegóły. Mimo iż mamy do czynienia w teorii z małym zespołem developerskim, projekt zapowiada się wyśmienicie i bardzo ambitnie! Czas zatem przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Steampunkowy Paryż XIX wieku

Historia rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w teraźniejszości gracz, oskarżony o morderstwo, znajduje się na sali sądowej. Zapoznaje się z kolejnymi dowodami, wysłuchuje zeznań świadków i pytań sędziego. Każde pytanie uruchamia flashback, drugą płaszczyznę, od której zależą późniejsze zeznania.

Znajdując się w odpowiedniej dzielnicy Paryża każda podjęta przez gracza decyzja, interakcja, czy działanie wpływa na zeznania głównego bohatera – Alfreda Ethona i końcowy wyrok.

Chcąc oczyścić się z zarzutów, gracz postawiony będzie przed trudnymi wyborami. Czy będzie kłamać, podpierać swoje zeznania dowodami, czy może udawać niepoczytalnego? Wszystko zależy od indywidualnej decyzji.

Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, które mogą doprowadzić do kilkunastu standardowych i jednego ukrytego zakończenia, w grze nie ma złej drogi, a każda rozgrywka będzie inna.

Bohemian Killing

Za oprawę muzyczną uzupełniającą stronę wizualną odpowiedzialny będzie Marcin Maślanka.

Pierwsze zawodowe umiejętności zdobywał, gdy jako nastolatek tworzył muzykę do filmów dokumentalnych, oraz jako członek zespołów muzycznych – „Turbulence”, „Heavyweight” i „Boards of Poland”. Łącząc pasję do muzyki z pasją do gier komputerowych, z powodzeniem realizował się zawodowo komponując utwory do polskich i zagranicznych gier.

W 2013 roku Marcin zakwalifikował się do prestiżowego Transatlantyk Festiwalu, gdzie jego utwór zdobył tytuł Honourable Mention.

Prawdziwą bombą jest jednak udział Stephane Cornicarda, który wcieli się w postać Alfreda Ethona! Zastanawiacie się kim jest ten jegomość? Wstyd!

Stephane Cornicard swoje nauki odbywał na uczelniach francuskich, oraz prestiżowych Colby College w USA i Goldsmith College w UK. Ma za sobą role filmowe w takich hitach jak: Spectre (najnowszej części przygód Jamesa Bonda), oraz Szeregowiec Ryan w reżyserii Stevena Spielberga, a także wielu innych. Również jego dorobek jako aktora dubbingowego wygląda imponująco – m.in. Syphon Filter, Primal, Metal Gear Solid, serie Dragon Age, Total War i inne. Obecnie uczy młodych aktorów sztuki dramatu w Actor’s Center w Londynie.

Dobrych batalii sądowych nigdy za wiele!

Bohemian Killing

Muszę przyznać, że uwielbiam wszelkiego rodzaju gry detektywistyczne, a jeśli jeszcze zahaczają o tematykę batalii sądowych to jestem momentalnie kupiony. Nie wiem jakim cudem Bohemian Killing umknęło mojej uwadze do tej pory, ale to bez wątpienia tytuł, którego zamierzam skosztować już w dniu premiery!

Premiera zaplanowana jest na 31.05.2016r. na platformy PC i Mac, natomiast poniżej możecie obejrzeć najnowszy zwiastun tej produkcji.