Asset 3

Metrico+ – recenzja

Andrzej Kała / 23.08.2016
komentarze: 0

Studio Digital Dreams przenosząc poprawioną wersję Metrico na nowe platformy wysłuchało uwag graczy – zniknęły frustrujące etapy i przegięte sterowanie. Nadal gra wymaga nieszablonowego myślenia i kombinowania, ale tym razem cała zabawa odbywa się w duch fair play.

W Metrico+ twórcy przygotowali dla graczy 6 unikalnych światów, z których każdy zawiera od kilku do kilkunastu łamigłówek. Nie uświadczymy tutaj jednak żadnego przełączania guzików czy przekładania dźwigni. To nasza postać i jej zachowanie wpływa na wygląd świata i jest fundamentem rozgrywki.

Metrico+

Wszelkie elementy interaktywne jakie widzimy na ekranie, np. wykresy słupkowe czy kołowe, są w pewien określony sposób powiązane z ruchami naszej postaci. Część reaguje na ruch w lewo, część na ruch w prawo, inne aktywują się gdy podskakujemy, a jeszcze inne gdy trafimy w nie kulką. Co więcej, nie jest powiedziane, że jedna akcja wpływa wyłącznie na jeden element otoczenia, co oznacza, że często trzeba dobrze zaplanować swoje ruchy, aby nie utknąć w połowie rozwiązania.

Wspomniałem już o tym, że oprócz kombinowania przyda się także nieszablonowe myślenie, bowiem od pewnego momentu zawiłość zagadek i zależności między elementami otoczenia komplikują się do tego stopnia, że rozwiązanie może wpaść dopiero kiedy odpoczniemy na chwilę od gry.

Metrico+

O ile początkowo wystarczy wyłącznie poruszanie się w prawo bądź w lewo, połączone ze skokami, to w dalszych etapach poprzeczka zostaje zawieszona naprawdę wysoko. Zdarzyło się, że musiałem w odpowiednim momencie spadając w dół cofnąć się do punktu kontrolnego przy pomocy jednej z umiejętności, aby nie aktywować upadnięciem na ziemię platformy dopóki element wykresu nie schował się (a to działo się gdy spadałem).

Można odnieść wrażenie, że developerów nieco poniosło w tej kwestii, ale choć bywają momenty wymagające skupienia, odpowiedniej kolejności akcji i naprawdę zręcznych palców, to nigdy nie mamy wrażenia, że którakolwiek z zagadek jest zbytnio skomplikowana. A jeśli nawet odniesie się takie wrażenie, to po tym jak wpadniemy na rozwiązanie, jej miejsce zajmuje uczucie ogromnej satysfakcji.

Metrico+

Do atmosfery gry świetnie pasuje także oprawa audiowizualna. Prosty, oszczędny świat gry dobrze nawiązuje do wykresów dobrze znanych wszystkim analitykom, a całość idealnie oddaje ducha obecnego świata, w którym dookoła nas ciągle coś się dzieje, a wszelkie nasze decyzje mogą mieć różnorakie konsekwencje, często nieodwracalne.

Za oprawę dźwiękową natomiast odpowiada Palmbomen, którego mieliśmy okazję usłyszeć także na ścieżce dźwiękowej z Grand Theft Auto V.

Metrico+

Metrico+ to nietuzinkowa produkcja, pełna ciekawych mechanik, stanowiąca idealne wyzwanie dla graczy lubiących czasem pogłówkować, a jeśli dodatkowo Twoim atutem jest nieszablonowe myślenie, to produkcja studia Digital Dreams została wręcz stworzona z myślą o Tobie.

Gra oferuje kilka dobrych godzin mocnych wyzwań dla szarych komórek, więc jeśli lubisz gry tego typu, jest to pozycja obowiązkowa.