Asset 3

Pixel Heaven 2018 zbliża się wielkimi krokami! Już za nieco ponad tydzień największa impreza dla retromaniaków!

Andrzej Kała / 29.05.2018
komentarze: 0

EW większości-Electronic, 100%-Entertainment i 200%-Expo. Czyli, nasze „nie-takie-małe” retro-E3 nadciąga!

Choć staram się być na różnych imprezach związanych z branżą gier w ciągu roku, to mimo wszystko co roku Pixel Heaven, to miejsce gdzie czuję się najlepiej. Może i nie ma tutaj zapowiedzi blockbusterów, nie wysypuje się wór zwiastunów najnowszych produkcji, ale jest o wiele więcej wszelakiej maści dobra ze świata giereczkowego i nie tylko!

Jak co roku, również i tym razem nie zabraknie atrakcji aby skutecznie wypełnić od deski do deski przynajmniej jeden dzień. Tradycyjnie bowiem całość rozpoczyna konferencja PIXEL CONNECT, ale nie zabraknie także takich ważnych elementów imprezy jak INDIE BASEMENT, z masą ciekawych gier niezależnych czy PIXEL AWARDS, przyznawanych najlepszym grom na Pixel Heaven.

Co dobrego w 2018 roku?

Ponownie zastanawiam się jak tyle dobra upchnie się w tak małym miejscu jak Zajezdnia Autobusowa, ale najwyraźniej pixele i chiptune’owy klimat będą wylewać się drzwiami i oknami. Ciężko jest tyle dobra upakować w kilku zdaniach, ale nie martwcie się – wszystko znajdziecie dokładnie rozpisane na oficjalnej stronie imprezy!

Program sceny głównej

Alex i Sir Haszak… magia (Pixel Heaven 2017)

Przez cały czas trwania imprezy (od piątku do niedzieli), nieustannie na głównej scenie będą odbywały się prelekcje, wywiady i prezentacje. Piątek dominują panele Q&A z takimi nazwiskami jak Francois Lionet, David Pleasance i Trevor Dickinson czy Artur Sadłos.

Dzień zakończy specjalny pokaz filmu „Wojny Gwiazd”, który dla fanów serii Star Wars jest pozycją raczej obowiązkową.

Dokument „Wojna Gwiazd” to projekt non-profit na temat pojawienia się serii Star Wars w Polsce – od pierwszej oficjalnej zapowiedzi audiowizualnej w kraju, czyli odcinku Kroniki Filmowej WDFDiF z 1978 roku do ery lat 90-tych. Film pokazuje fenomen gwiezdnej sagi na specyficznym polskim gruncie, m. in. poprzez unikatowe polskie plakaty, figurki, wiadomości w prasie. Najważniejszym punktem historii są opowieści fanów, którzy pamiętają tamte wyjątkowe czasy.

W Sobotę impreza rozpocznie się już o 11 i w ramach otwarcia na scenie głównej spotkają się Alex & Gawron. Jeśli pismo Top Secret nie jest Wam obce – absolutnie „nie do ominięcia”. 12:30 to ciekawy panel dyskusyjny na temat opowiadania prawdziwych historii w grach z produkcją „Kursk” studia Jujubee w tle. 13:00 to spotkanie z twórcami magazynu Escape!

16:40 oraz 17:20 to kolejne mocne pozycje na liście wydarzeń. Najpierw na scenie pojawi się ekipa The Farm 51 i opowie o swojej nowej produkcji – Chernobylite oraz World War 3, a nieco później Adrian Chmielarz w krzyżowym ogniu pytań w ramach Q&A.

18:00 to Clive Towsend, twórca tak kultowej produkcji jak The Saboteur! Jeśli choć odrobinę kojarzycie ten tytuł, to napewno warto posłuchać nieco o jego historii. Podobno nie zabraknie też ciekawostek na temat samego Clive’a.

20:30 to gala przyznania nagród PIXEL AWARDS 2018, z której prosto przeskoczyć można na After Party!

Niedziela też wcale nie będzie słabsza – spotkanie z autorami książki Kapitan Żbik: Portret Pamięciowy, spotkanie z redakcją Świata Gier Komputerowych, pogawędka na temat roku 1984 i spotkanie z redakcją magazynu Fantastyka.

Pamiętajcie jednak, że to tylko wydarzenia na głównej scenie, a przecież Pixel Heaven to nie tylko główna scena…

Pixel Expo

To tylko stoiska retro. Tylko w jednej z hal. Pixel Heaven 2017

Ilość wystawców, którzy pojawią się na Pixel Heaven 2018 przyprawia mnie o zawrót głowy i już jestem pewien, że to będą 3 dni w ciągłym biegu i pełne niesamowitych wrażeń.

Przede wszystkim finaliści Pixel Awards 2018Atomic Jelly, Bedtime Digital Games, Dali Games, Event Horizon, Exor Studios, Fuero Games, Ground Up Studio, Happy Corruption, Illusion Ray, Monad Rock, Movie Games Lunarium, Phobia Game Studio, Polyslash, Sketchbook Games, Star Drifters, Tate Multimedia i The Farm 51.

Ufff… a to tylko jakaś 1/4 wystawców. Będzie jeszcze mnóstwo sklepów z grami „na prąd” i „bez prądu”, a także wiele wiele gier niezależnych, których twórcy będą prezentować swoje prototypy (bądź już bardziej zaawansowane projektu).

Strefa bez prądu przygotowana przez ekipę GraPla

Dla tych, którzy będą chcieli odpocząć nieco od monitorów i hałasu, ekipa GraPla przygotuje specjalną strefę gier „bez prądu”. W godzinach otwarcia imprezy będzie można wypożyczyć i zagrać ze znajomymi lub z rodziną w jedną z ponad 150 gier, wziąć udział w turniejach i konkursach z nagrodami, obejrzeć pokazy przedpremierowych tytułów a nawet zrobić zakupy ze specjalną festiwalową zniżką.

Serio, to nadal nie jest wszystko

Uwierzcie mi, że nie wyczerpałem nawet połowy tego, co będzie można zobaczyć na Pixel Heaven 2018. Gorąco zachęcam Was do odwiedzenia oficjalnej strony wydarzenia, gdzie znajdziecie na bieżąco aktualizowane informacje.

Ale jeszcze bardziej zachęcam Was do zakupu biletu na imprezę i pojawienia się. Drugiej takiej imprezy w kraju nie znajdziecie, a myślę, że i w Europie może być ciężko 😉

Zatem zostawiam Was już tylko z niezbędnymi odnośnikami. Do zobaczenia!