Asset 3

LEGO: Star Wars II The Original Trilogy – recenzja

Andrzej Kała / 25.02.2010
komentarze: 0

Dzięki uprzejmości mienty w moje ręce wpadła kopia Lego Star Wars II. Po przeczytaniu kilku recenzji nastawiony do tej gry byłem bardzo pozytywnie i traktowałem ją jako tytuł przeznaczony do młodszego grona odbiorców lub do rodziców z dziećmi. Jak jest naprawdę?

Lego Star Wars II

Jak nietrudno się domyślić, cała gra umieszczona została w świecie Gwiezdnych Wojen. Jest ona odwzorowaniem wydarzeń z oryginalnej trylogii wraz z uwzględnieniem wszystkich kluczowych momentów. Jednak, jako że jest to świat Gwiezdnych Wojen przedstawiony za pomocą klocków Lego, całość nie mogła zostać potraktowana poważnie i każdy element posiada swój akcent humorystyczny – od karykaturalnych postaci zaczynając, na humorystycznych akcentach w przerywnikach kończąc.

Jednak historia sama w sobie ściśle trzyma się wydarzeń pokazanych w filmach, więc nie ma co się spodziewać nagłych, niesamowitych zwrotów akcji, ale tak naprawdę nie ma to znaczenia, bo nie taki był zamysł twórców i trzeba to wziąć pod uwagę. Czy wychodzi to grze na dobre? Zdecydowanie jej nie szkodzi w żaden sposób, więc można to podejście potraktować neutralnie i po prostu zaakceptować.

Strona wizualna

Jak już wcześniej wspomniałem, gra osadzona jest w świecie Gwiezdnych Wojen, ale przedstawiona za pomocą klocków lego – ze wszystkimi plusami i minusami tego podejścia. Jakie są plusy? Całość jest ewidentnie skierowana do młodszych graczy i takie przedstawienie świata sprawdza się tutaj idealnie. Minusy? Można powiedzieć, że modele postaci są bardzo proste i w zasadzie nie posiadają tekstur, ale zaraz zaraz.. to przecież klocki Lego, więc.. ludziki w klockach Lego nie są również proste? Oczywiście, że są, więc ten argument zostaje obalony. Poza tym, Lord Vader jako mały ludek Lego wygląda komicznie i za każdym razem wywołuje u mnie uśmiech.

Otoczenie również jest zbudowane w większości z klocków Lego, ale takie elementy jak skały, ogrodzenia, piasek, góry czy śnieg są zrobione całkiem nieźle. Dodatkowo wszelkie maszyny pomimo budowy „klockowej” posiadają charakterystyczne elementy i nie mamy najmniejszych problemów z rozpoznaniem (sądzę nawet, że są one wzorowane na autentycznych modelach dostępnych w sklepach). Oczywiście nie brakuje tutaj takich efektów jak eksplozje, lasery czy też miecze świetlne, a każdy z nich jest dopieszczony do granic możliwości.

Muzyka i dźwięki

Jako, że nie jestem fanem Gwiezdnych wojen, nie będę próbował porównywać muzyki zawartej w grze do utworów, którymi okraszone były produkcje kinowe, jednak mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że muzyka trzyma klimat i pojawia się wiele charakterystycznych motywów, udało mi się także rozpoznać kilka utworów przewijających się w filmach.

Efekty dźwiękowe również nie zawodzą i pięknie trzymają poziom – od eksplozji, przez odgłosy wydawane przez rozmaite postaci, po charakterystyczny dla tej serii dźwięk mieczy świetlnych. Skoro wspomniałem już o postaciach, faktycznie – odgłosy to bardzo trafne określenie, gdyż żadna z postaci nie przemawia swoim głosem (może poza R2D2, C3PO i Chewbaccą), a jedynie słychać jakieś mamrotanie… ale ale – to żaden minus, wręcz przeciwnie, jest to rozwiązanie świetnie komponujące się z klimatem całej gry.

Rozgrywka

Lego Star Wars II to typowa zręcznościówka z odrobiną strzelania, przestawiania dźwigni i skakania po platformach. Pomysł prosty, sprawdzony, przeniesiony w trzeci wymiar… i jakże grywalny! Ta gra wciąga po prostu niesamowicie i nie wypuszcza nawet na chwilkę. Dodatkowo na każdym poziomie zbieramy monety różnego koloru, aby wypełnić pasek znajdujący się na górze ekranu. Po zebraniu odpowidniej ilości monet (innej dla każdego poziomu) dostajemy miano Prawdziwego Jedi. Gra dodatkowo zawiera kilka innych ciekawostek dla zbieraczy, ale co do tych elementów – polecam przekonać się na własnej skórze. Gra posiada dwa tryby rozgrywki – pierwszy to Story, czyli wcielamy się w role bohaterów Gwiezdnej Sagi i pokonujemy kolejne etapy – niszczymy gwiazdę śmierci, walczymy z Vaderem itp itd – ot podążamy ścieżką pierwotnej trylogii Gwiezdnych Wojen. Jest też tryb free play, który pozwala nam zaliczone levele przemierzyć jeszcze raz w poszukiwaniu dodatkowych bonusów, które pominęliśmy. Całość jest przyjemna i w ogóle się nie nudzi, każdy z poziomów zawiera także proste łamigłowki (dźwignie, barykady, przyciski), które dodatkowo urozmaicają rozgrywkę. Byłbym zapomniał – oczywiście istnieje możliwość gry w dwie osoby na jednej konsoli – wystarczy wpiąć pada, wcisnąć start i już można grać – wtedy przejmność z gry wzrasta dwukrotnie.

Podsumowanie

Czy w takim razie warto zapoznać się z tym tytułem? A może warto go zakupić? Na oba pytania moja odpowiedź brzmi TAK! Jest to naprawdę świetny tytuł, który dostarcza wielu godzin niesamowitej rozgrywki zarówno dla jednego jak i wielu graczy. ilość bonusów ukrytych w grze sprawia, że mamy ochotę do niej powracać. Jest to jeden z niewielu tytułów tego typu na konsolę XBOX 360, a obecnie można go już kupić za niewielkie pieniądze. Gorąco wszystkim polecam!