Asset 3

Minecraft to nie tylko kopanie jaskiń

Andrzej Kała / 21.02.2011
komentarze: 0

Nieustannie w sieci pojawiają się kolejne filmiki wykonane niejako „przy pomocy” „Minecrafta”. Ten mały, niezależny projekt po cichu urósł do niesamowitych rozmiarów i to co można teraz wygrzebać w sieci w kontekście rzeczy stworzonych przez samych graczy po prostu powala.

Niesamowite konstrukcje

Na początku mieliśmy do czynienia z odtwarzaniem różnych budowli i pojazdów z ulubionych filmów czy seriali, jak chociażby USS Enterprise ze filmu „Star Trek”.

Owszem, zdażyły się również nieco mniej „geekowe” produkcje jak chociażby „Titanic”. Nie robi może aż takiego wrażenia jak pierwsza produkcja, ale nakład pracy wymagany do stworzenia tego statku i tak musiał być ogromny.

Okazuje się jednak, że to był dopiero początek kreatywnego szaleństwa z użyciem „Minecrafta”. Bardzo szybko ludzie zaczęli dostrzegać dodatkowe możliwości jakie oferuje silnik gry. Tak narodziła się chyba najbardziej zaskakująca mnie koncepcja – odtworzenie 16Bit ALU za pomocą „Minecrafta”. Wszelkie stateczki czy inne popierdółki mogą się przy tym projekcie po prostu schować.

Narzędzie filmowe?

Okazało się jednak, że „Minecraft” może służyć nie tylko do budowania, ale również pozwala stworzyć różnego rodzaju trailery, bądź odtworzyć istniejące już trailery w jego nieco kwadratowym świecie.

Pierwszym filmem tego typu, który widziałem był „Predator”. Możliwość użycia w „Minecrafcie” własnych skórek i zestawów dźwięków pozwoliła na stworzenie ciekawej modyfikacji.

To jednak nie wszystko, dzisiaj pojawił się w sieci filmik który jest przeniesieniem trailera do nadchodzącej gry produkcji Techlandu – „Dead Island”. Nie jest on może tak świetny jak oryginał, ale mimo to robi wrażenie i pokazuje jak wielkie możliwości drzemią w tej, zdawałoby się prostej grze.

… a skoro jesteśmy przy grach – warto również wspomnieć o niedawno wypuszczonym „Dead Space 2” i zainspirowanym nim graczem, który stworzył poniższy trailer.

To nie koniec…

„Minecraft” nadal jest w fazie alpha i daleko mu do pojęcia skończonej gry. Rozwijany jest z każdym dniem i możliwości oferowane graczom są również coraz większe. To co już teraz tworzą gracze jest mocno zaskakujące, więc tego co zacznie powstawać w momencie gdy gra zostanie ukończona chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć.