Asset 3

Marcin Kosman zabrał się za leksykon historii polskiej branży gier komputerowych

Andrzej Kała / 31.03.2015
komentarze: 0

Wczoraj późnym wieczorem Marcin Kosman zafundował nam mocny „coming out” przyznając się, że od 4 lat pracował nad książką. Tytuł „Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych” ma stanowić pierwsze, obszerne kompendium wiedzy na temat historii gier komputerowych w Polsce.

Ja już zacieram rączki i wyczekuje premiery, bowiem autor poświęcił sporo czasu nie tylko na szukanie materiałów, czy ogrywanie starych tytułów, ale przede wszystkim na odszukanie i porozmawianie z twórcami gier, nawet tymi, o których dawno już nie słyszeliśmy. Można więc spodziewać się wielu ciekawych opowieści i anegdotek, o których nie mieliśmy pojęcia.

Marcin Kosman – Książka – Okładka

Większość rozmówców doskonale znacie, bo prężnie działają w branży do dziś – by wymienić tylko Adama Badowskiego z CD Projekt RED, Adriana Chmielarza z The Astronauts, Michała Madeja z Ubisoftu, Pawła Marchewkę z Techlandu, Macieja Miąsika z Pixel Crow, Tomasza Mazura z IQ Publishing, Grzegorza Miechowskiego z 11 bit studios czy Marka Tymińskiego z CI Games.

Inni przy grach już nie pracują, ale swego czasu wnieśli do tej branży bardzo dużo – jak Michał Kiciński (eks-CD Projekt), Mirosław Liminowicz (eks-LK Avalon) czy Grzegorz Onichimowski (eks-IPS).

Wszystkie te opowieści składają się na obraz fascynujący i spójny, bo pozwalają zrozumieć, dlaczego 30 lat temu gry dopiero zaczęliśmy robić, 20 lat temu robiliśmy je co najwyżej na polski rynek, 10 lat temu przystępowaliśmy do ofensywy, a dziś stanowimy jeden z najważniejszych ośrodków na deweloperskiej mapie świata.

W dużym skrócie – na brak ciekawej zawartości ciężko będzie narzekać. Książka będzie liczyła ponad 400 stron i ukaże się zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Pozostaje jednak pytanie kiedy dokładnie, bo póki co wiemy tylko, że będzie to koniec kwietnia w wersji papierowej i ok 2-3 tygodnie później wersja cyfrowa.

Zacieram rączki i czekam niecierpliwie!

P.S. Tak, za okładkę odpowiedzialny jest legendarny już Michał „Śledziu” Śledziński!