Asset 3

Wszystko co wiemy o Nintendo Switch

Andrzej Kała / 21.10.2016
komentarze: 0

Po wielu miesiącach trzymania w napięciu, w końcu Nintendo zaprezentowało swoją nową konsolę, która przy okazji doczekała się oficjalnej nazwy. Przyjrzyjmy się więc bliżej Nintendo Switch.

Konsola hybrydowa

Nintendo Switch

Pierwsze szkice i przecieki sugerowały, że nowa konsola, wtedy jeszcze nazywana Nintendo NX, będzie połączeniem konsoli przenośnej i stacjonarnej. Teraz nie ma już wątpliwości, że właśnie z takim urządzeniem mamy do czynienia.

Nintendo Switch składa się z dwóch zasadniczych elementów – konsoli z ekranem oraz stacji dokującej, w której umieszczamy wspomnianą konsolę aby ją naładować i umożliwić w tym czasie dalszą zabawę na telewizorze.

Nintendo Switch

Stacja dokująca służy jako miejsce do ładowania baterii konsoli Nintendo Switch, a także występuje w charakterze jednostki, do której podpinamy wszelkie niezbędne okablowanie. To znacząco upraszcza proces podłączania konsoli po powrocie do domu, czy też zabierania jej ze sobą – zamiast kilku wtyczek mamy proste wsuwanie konsoli w stację dokującą.

Konsola będzie także wyposażona we wbudowaną podstawkę, która pozwoli na ustawienie jej w pionie. Wygodne rozwiązanie, pozwalające m.in. na zabawę do dwóch osób na jednej konsoli, bądź wykorzystanie bezpośredniego połączenia sieciowego kilku konsol i wspólną rywalizację.

Kontrolery

Nintendo Switch będzie posiadało dwa rodzaje kontrolerów. Pierwsze z nich, nazywane Joy-Con, będące dwoma mini-kontrolerami, mają aż trzy zastosowania!

Nintendo Switch

Jedno z nich dotyczy wykorzystania obu kontrolerów Joy-Con jako jednego pada podczas gdy konsola jest umieszczona w stacji dokującej. Pozostałe dwa przypadki to zabawa poza domem, po wyjęciu konsoli ze stacji dokującej.

Pierwszy to podpięcie kontrolerów do dwóch stron ekranu i stworzenie w ten sposób jednego pada z wyświetlaczem – na kształt kontrolera GamePad do WiiU. Drugi natomiast pozwala na jednoczesną zabawę dwóch osób na jednej konsoli Nintendo Switch.

Nintendo Switch Pro Controller

Jest również dostępny kontroler w wersji Pro, podobnie jak w przypadku Nintendo WiiU. Jest on najbardziej zbliżony do tradycyjnych kontrolerów.

Gry

Jeszcze przed zapowiedzią samej konsoli poznaliśmy kilka tytułów, które są już opracowywane z myślą o nowej platformie Nintendo. Wśród potwierdzonych produkcji znajdują się:

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild
  • Dragon Quest X
  • Dragon Quest XI
  • Sonic the Hedgehog
  • Steamworld Heist

Twórca Axiom Verge również wspomniał, że chętnie by już przyjął w swoje ręce devkit Nintendo Switch i rozpoczął prace nad przeniesieniem swojej produkcji na tę platformę.

Dodatkowo, pierwszym zwiastunie-reklamie, zapowiadającym Nintendo Switch pojawiło się także kilka innych produkcji.

W przypadku powyższych produkcji jednak nie można mieć pewności ani co do ostatecznego tytułu, ani tym bardziej tego czy w ogóle zostaną wydane na nową konsolę.

Oficjalne stanowisko Nintendo w kwestii prezentowanych w tym materiale gier brzmi:

Dzisiejszy materiał wideo zawierał krótkie ujęcia przykładowej rozgrywki, mającej na celu zademonstrowanie wyzwalającej natury systemu Nintendo Switch. Pełne prezentacje gier, lista tytułów dostępnych w dniu premiery oraz konkretna data premiery samego sprzętu, jego cena, a także specyfikacja sprzętowa i podobne informacje, zostaną podane do informacji bliżej premiery zaplanowanej na marzec przyszłego roku.

Patrząc jednak na powyższą listę tytułów powstaje kolejne pytanie – czy faktycznie Nintendo Switch jest w stanie co najwyżej obsłużyć płynnie gry sprzed pięciu lat? The Elder Scrolls V: Skyrim, miał przecież swoją premierę w 2011 roku.

Z drugiej strony, to nie mocarna konfiguracja, a gameplay zawierający niesamowite pokłady miodności stanowił o sile platform oferowanych przez Nintendo.

Wsteczna kompatybilność

Nintendo Switch Game Card

Jak potwierdził japoński magazyn Famitsu, konsola nie będzie obsługiwała nośników poprzednich konsol Nintendo. Nie ma więc szans na bezpośrednią wsteczną kompatybilność – nowe karty pamięci z grami są nieco większe niż te znane z Nintendo 3DS, a konsola nie zawiera także napędu optycznego.

Nie oznacza to jednak, że temat wstecznej kompatybilności jest zamknięty. Pozostaje szansa na programową emulację i uruchamianie tytułów w postaci cyfrowej, ale na obecną chwilę Nintendo nie zdradziło więcej informacji na ten temat. Z drugiej strony inne tablety oparte o chip Nvidia Tegra są w stanie uruchamiać gry z konsoli GameCube dzięki emulacji, więc nie wszystko jeszcze stracone.

Lista potwierdzonych developerów

Choć nie mieliśmy okazji poznać oficjalnej listy tytułów, które zmierzają na platformę Nintendo Switch, to jednak wielkie N pochwaliło się listą developerów, którzy zamierzają wydawać swoje produkcje na tej konsoli. Według zapowiedzi, jest to wyłącznie wycinek pełnej listy, ale i tak wygląda imponująco.

Nintendo Switch Developers

Kilka niewiadomych

Oprócz niepewnej listy gier, które będą dostępne na tej platformie, oraz kompletnego braku listy tytułów startowych, wokół Nintendo Switch wiruje także kilka innych, nie wyjaśnionych kwestii.

Nadal wielką niewiadomą jednak pozostaje czas pracy urządzenia na baterii. Nintendo nie podzieliło się nawet odrobiną informacji na ten temat. Nie wiemy również czy ekran na przenośnej części konsoli będzie dotykowy. Według krążących plotek ma być on dotykowy, tak jak w przypadku konsoli WiiU, ale brakuje potwierdzenia tych doniesień ze strony Nintendo.

Oby, podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych problemów, informacje te pojawiły się jak najszybciej, bo nie oszukujmy się – o ile ekran dotykowy nie jest tutaj kluczową kwestią, o tyle czas pracy na baterii może przesądzić o sukcesie nowej platformy.

Na koniec – pierwsza reklama Nintendo Switch

A teraz wszystkie powyższe informacje w skrótowej formie, na pierwszej oficjalnej reklamie Nintendo Switch. Przed wielkim N jeszcze daleka droga, aby wszystkich skutecznie przekonać do swojej nowej konsoli, ale pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne.

Premiera konsoli zaplanowana jest na marzec 2017 roku.

Jako ciekawostka – Aikun Morphus X300 3D Tablet

Aikun Morphus X300 3D Tablet

Nie od dziś wiadomo, że w Chinach szybko pojawiają się klony bardzo zbliżone do produktów znanych marek. Było tak choćby z Nintendo Wii, czy innymi konsolami. Tym razem jednak można powiedzieć, że klon wyprzedził produkt Nintendo!

Jak donosi serwis Notebook Italia, na chiński rynek trafił tablet Aikun Morphus X300 3D, oparty o system Android, który podobnie jak nadchodzące Nintendo Switch, posiada dwa odpinane kontrolery.

Poniżej możecie zobaczyć materiał wideo prezentujący wspominany tablet, ale informacje te należy traktować oczywiście z dużym przymrużeniem oka.

Jeśli myślicie, że to tylko taka parodia i urządzenie wcale nie istnieje, to poniżej możecie zobaczyć oficjalny materiał reklamowy tego urządzenia.