Asset 3

Assassin’s Creed – recenzja oficjalnej powieści filmu i KONKURS!

Andrzej Kała / 6.08.2017
komentarze: 0

Poznawanie książki, na podstawie której powstał dany film zawsze wzbogaca wiedzę czytelnika na temat uniwersum, pozwala spojrzeć nieco szerzej na przedstawione wydarzenia, a także dowiedzieć się o wielu szczegółach, które pominięto w filmie. Czy jest jednak sens poświęcać czas na książki, które są napisane na podstawie obejrzanego przez nas filmu?

Spłycanie historii przez filmy jest rzeczą naturalną, w końcu jest to forma o wiele krótsza, a opasłe książki zawierają niezliczone ilości dygresji, rozszerzonych opisów czy wątków i postaci pobocznych.

Książka na podstawie filmu? Po co? Na co to komu?

Przyznaję, że byłem przeświadczony, że pisanie książki na podstawie filmu jest absurdem i niczym więcej poza zabiegiem marketingowym. W końcu po co mam czytać opis tego, co mogę obejrzeć w kinie i co dodatkowo cieszy oko. Książka Assassin’s Creed: Oficjalna powieść filmu autorstwa Christie Golden udowodniła mi, że zdecydowanie warto.

Owszem, kolejne strony zawierają zapis dokładnie tych samych scen, które możemy zobaczyć w filmie Assassin’s Creed, ale autorka nie poszła „na łatwiznę”. Wierne odtworzenie wydarzeń znanych z filmu na kolejnych stronach powieści, to zaledwie jeden z jej elementów. Książka bowiem pozwala nam dodatkowo zajrzeć w głąb bohaterów i poznać ich myśli. To właśnie te przemyślenia, a także wspominki o pozostałych pojawiających się w filmie asasynach i ich przodkach, nadają większej głębi całej historii.

Książka ta w bardzo dobrym stylu niweluje największą wadę filmu, czyli zbyt szybkie tempo i zbyt płytkie potraktowanie całej historii. Przy okazji mamy okazję poznać odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiły się po obejrzeniu filmu jak np. dlaczego Animus jest wielkim ramieniem, a nie znanym z gier łóżkiem.

Przez wiele mniejszych i większych rozwinięć, opisów i charakterystyk bohaterów, otrzymujemy pełniejszy, bardziej spójny i sensowniejszy obraz. Wielu pobocznych bohaterów, którzy w filmie byli prawie statystami, nabiera rumieńców i w końcu rozumiemy kim są, dlaczego znaleźli się w Abstergo i kim byli ich przodkowie.

Celowo nie skupiam się na samej historii, bo ta jest dokładną kalką filmu, a ja nadal uważam, że film warto zobaczyć.

Dodatkowe opowiadania

Assassin’s Creed: Oficjalna powieść filmu zakończona jest kilkoma dodatkowymi opowiadaniami, które przedstawiają wspomnienia towarzyszy niedoli Calluma, głównego bohatera powieści. Wśród tych krótkich opowiadań poznacie bliżej m.in. historie Baptiste, Yusufa czy Duncana – bohaterów znanych ze starszych odsłon serii gier.

Stanowią one całkowicie odrębne historie, nie powiązane z głównym wątkiem, co tylko wychodzi na plus. Zamiast być wciśniętymi na siłę, stanowią świetne rozszerzenie uniwersum i smakowity kąsek dla fanów Assassin’s Creed.

Warto sięgnąć po tę książkę

Nie inaczej jest w przypadku powieści Christie Golden. To książka, która przekonała mnie, że publikacje na podstawie filmów mają sens jeśli są dobrze przemyślane. Potrafią stanowić doskonałe dopełnienie filmu, rozszerzając przedstawioną historię i wyjaśniając skróty myślowe wynikające z ograniczeń kinematografii.

Assassin’s Creed: Oficjalna powieść filmu, to książka którą bardzo przyjemnie się czyta. Dla fanów uniwersum pozycja obowiązkowa, ale spokojnie może sięgnąć po nią każdy kto chciałby dowiedzieć się nieco więcej o historii przedstawionej na dużym ekranie.

UWAGA! Konkurs!

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Insignis mam dla Was dwa egzemplarze tej książki! Zatem pozostaje jeszcze kwestia co należy zrobić, aby takowy egzemplarz uzyskać.

  • W jakim polskim mieście umieścilibyście akcję kolejnej odsłony serii Assassin’s Creed i dlaczego?

Odpowiedzi należy przesyłać w formie elektronicznej na adres andrzej@playingdaily.pl, w tytule umieszczając zapis „Konkurs Assassin’s Creed„. Termin nadsyłania odpowiedzi – 25.08.2017, 23:59. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do końca 27.08.2017r.

Powodzenia!