Asset 3

PlayStation Experience 2017 – wrażenia i najciekawsze zwiastuny

Andrzej Kała / 11.12.2017
komentarze: 0

Miniony weekend upłynął pod znakiem PlayStation ze względu na odbywającą się imprezę PlayStation Experience 2017. Choć obyło się bez wielkich zapowiedzi, mieliśmy okazję zobaczyć ciekawe panele dyskusyjne, a także wchłonąć kilka nowych zwiastunów i materiałów wideo z rozgrywki.

Najciekawsze zwiastuny

Poniższa lista jest bardzo subiektywna, więc jeśli interesują Was dosłownie wszystkie zwiastuny i materiały wideo, to znajdziecie je na oficjalnym kanale PlayStation. Ja natomiast skupiłem się na największych tytułach zmierzających na PlayStation 4, a także tych mniejszych, ale wyglądających intrygująco.

Shadow of the Colossus

Nie ukrywam, że jest to tytuł na który czekam z zapartym tchem. Niestety ominęła mnie generacja PlayStation 2, a poprzednią generację spędziłem głównie na konsoli Xbox 360, więc nie było okazji do nadrobienia zaległości. Naczytałem i nasłuchałem się jednak o tej grze tak wiele, że nie wyobrażam sobie zakupu Shadow of the Colossus choćby i dzień po premierze. Dla mnie to jest murowany zakup w dniu premiery.

Na PlayStation Experience 2017 pokazano wreszcie dłuższy materiał wideo z rozgrywki. W ciągu tego kwadransu możemy zobaczyć nie tylko eksplorację świata, ale także pojedynek z kolosem.

Postarano się także o przygotowanie ciekawego materiału porównującego poszczególne wersje Shadow of the Colossus. Możemy na nim zobaczyć zestawione obok siebie trzy wersje gry. Pochodzący z PlayStation 2 oryginał, pierwszy remaster z PlayStation 3 oraz zmierzający właśnie na PlayStation 4 – remake.

Oczywiście najnowsza odsłona wygląda i działa najlepiej z tych trzech, co nie jest żadnym zaskoczeniem, ale ciekawie prezentuje się takie zestawienie. Pozwala to na zaobserwowanie jak gigantyczny postęp technologiczny nastąpił w czasie dwóch generacji konsol.

Przy okazji opublikowano także materiał wideo, w którym twórcy skupiają się na usprawnieniach jakie wprowadzono w najnowszej wersji gry, dzięki czemu nie tylko świetnie wygląda i działa płynnie, ale przede wszystkim – rozgrywka nie odstaje od współczesnych standardów. Mimo wszystko na przestrzeni lat zmieniły się niektóre mechaniki, czy choćby sterowanie.

Marvel’s Spider-Man

Studio Insomniac opublikowało kilkuminutowy materiał wideo, w którym nie tylko mamy okazję zobaczyć nieco rozgrywki, ale przede wszystkim – posłuchać twórców gry opowiadających o ich podejściu do tworzenia tej gry.

To świetna okazja aby dowiedzieć się nie tylko jakie mają oni podejście do postaci Spider-Mana i roli Petera Parkera w tym świecie, ale również skąd decyzja o wyborze Negative Man jako głównego oponenta. Ten materiał pokazuje, że ekipa Insomniac odrobiła pracę domową i doskonale wiedzą jaka powinna być gra opowiadająca historię z życia Spider Mana.

Szykuje się prawdziwa perełka!

Soul Calibur VI

Nie wiem dlaczego nie umieściłem tej produkcji w podsumowaniu The Video Game Awards 2017. Winę zrzucę na brak kawy jeszcze w momencie pisania. Przecież seria Soul Calibur jest dla mnie jedną z kultowych bijatyk – na równi z Tekkenem. Od premiery Soul Calibur V minęło już prawie 6 lat, ale nadal bardzo ciepło wspominam ogrywanie tej produkcji na Xbox 360. Cieszę się, że zdecydowano się powrócić do tej marki.

Na początek zatem w ramach „przypomnienia” (głównie sobie) – zwiastun Soul Calibur VI z The Video Game Awards 2017.

W trakcie trwania PlayStation Experience natomiast mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat tego projektu, ale przede wszystkim – zobaczyć sporo rozgrywki bez montażu.

Guacamelee 2

Pierwszą część Guacamelee miałem okazję ogrywać jeszcze na konsolce PS Vita i byłem nią po prostu zachwycony. Kiedy więc tylko usłyszałem, że nadciąga druga część od razu wiedziałem, że to dla mnie kolejny „must have”. Ekipa Drinkbox przygotowała fantastyczny, bardzo responsywny system walki i poruszania się ubrany w przepiękną i charakterystyczną oprawę audiowizualną, doskonale pasującą do klimatu gry.

Już pierwszy zwiastun mnie oczarował, a zaprezentowany na PlayStation Experience 2017 gameplay tylko utwierdził w przekonaniu – to będzie świetna kontynuacja.

Flipping Death

Przyznaję się, że do tej pory nie słyszałem o tej produkcji, a Stick it to the Man ominąłem szerokim łukiem bez jakiegoś konkretnego powodu. Kiedy jednak zobaczyłem ten zwiastun, momentalnie urzekła mnie estetyka w połączeniu z humorem i klimatem, który moim zdaniem nawiązuje mocno do twórczości Pratchetta.

To jedna z tych mniejszych produkcji, która wyróżnia się charakterystyczną oprawą audiowizualną i ciekawym konceptem.

FE

Pierwszy zwiastun nowej produkcji studia Zoink został zaprezentowany jeszcze na targach Gamescom 2017 i choć był uroczy, to niespecjalnie mnie do siebie przekonał. Postanowiłem jednak dać tej grze „drugą szansę” i zapoznałem się z materiałem wideo prezentującym rozgrywkę.

W ciągu 15 minut na PlayStation Experience 2017 twórcy nie tylko pokazali mi ciekawy świat, ale także nietuzinkowe mechaniki interakcji i pewną magiczną otoczkę Fe. W tej trójwymiarowej platformówce wcielamy się w tytułowego stworka, który będzie przemierzał tajemniczy, nordycki las, pełen tajemnic i zagadek.

Moonlighter

Opowieść o sklepikarzu, który marzy o zostaniu typowym bohaterem gier RPG urzekła mnie od pierwszego momentu. Za dnia musimy wykonywać obowiązki sklepikarza, aby nocą stać się prawdziwym bohaterem i stawiać czoła kolejnym wyzwaniom.

Horizon Chase Turbo

Tak tak, wiem że jest to przeniesienie gry mobilnej. Tak, wiem, że nie po to są te wszystkie teraflopy w PlayStation 4, żeby zachwycać się takimi produkcjami. Jest jednak pewne „ale”. Otóż nie wiem ile dokładnie godzin spędziłem przy serii Lotus oraz ile żetonów wrzuciłem do automatu z grą Outrun. W obu przypadkach są to jednak wartości zdecydowanie przekraczające normy zdrowego rozsądku.

Dlatego też Horizon Chase Turbo oferujące podobny gameplay w połączeniu z rywalizacją na podzielonym ekranie to dla mnie murowany sukces kanapowy i miła odskocznia od porywających na codzień gier AAA.

Donut County

Z jednej strony wydaje się ta gra prosta i bez polotu, ale … jeśli opowiadają mi o niej dwa szopy, z których jeden rzuca kapitalnym żartem, to oznacza, że twórcy nafaszerowali ją świetnym humorem. W końcu nie da się przecież zrobić na poważnie gry o… dziurze. Zamierzam mieć ten tytuł na uwadze, bo pierwsze wrażenie wywarł na mnie bardzo pozytywne.

Mulaka

Produkcja ta nie wyróżnia się szczególnie stylem graficznym, który można było zobaczyć choćby i w Grow Home. Od strony rozgrywki jest to przygodowa gra akcji z otwartym światem, więc również coś, co już widzieliśmy wielokrotnie.

Skąd więc moje zainteresowanie? Otóż jestem ciekaw w jaki sposób zostanie wpleciona w grę i ukazana mitologia ludu Tarahumara, zamieszkującego stan Chihuahua w Meksyku. Twórcy rzucili nieco światła na tę kwestię w dodatkowym materiale wideo poświęconym tej grze.

Panele dyskusyjne

Ogrom zwiastunów i materiałów wideo z rozgrywki to nie wszystko, czym uraczono nas podczas PlayStation Experience 2017. W trakcie imprezy odbyło się także wiele ciekawych paneli dyskusyjnych. Te najciekawsze, już bez rozpisywania się na ich temat, znajdziecie poniżej.

Ghost of Tsushima

10-lecie serii Uncharted

The Last of Us: Part 2

AbleGamers

Panel ten w pełni był poświęcony kwestii dostępności gier dla osób niepełnosprawnych. Organizacja AbleGamers zajmuje się propagowaniem tej kwestii, starając się w ten sposób sprawić, że coraz więcej gier będzie dostępnych dla coraz szerszego grona osób w różnym stopniu niepełnosprawnych. Chodzi nie tylko o kwestie np. ślepoty barw czy wad słuchu, ale również rozmaite stopnie niepełnosprawności ruchowej.

Krótkie podsumowanie

Choć w trakcie PlayStation Experience 2017 zabrakło wielkich zapowiedzi i prezentacji nowej rozgrywki z dużych, ważnych tytułów AAA, mimo wszystko impreza nawet dla osób, które nie mogły być na miejscu, zaoferowała coś interesującego. Sporo materiałów wideo z rozgrywki, a także zwiastunów mniejszych produkcji miało okazję przykuć naszą uwagę dzięki brakowi takich „odwracaczy” jak God of War czy Days Gone.

To także świetna okazja na poprowadzenie wielu ciekawych paneli dyskusyjnych, poświęconych zarówno nadchodzącym produkcjom, ważnym seriom czy przede wszystkim – ważnym kwestiom, o których nie zawsze pamiętamy na codzień (spoglądam w kierunku panelu AbleGamers).